Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia zintegrowanego
Grupa wiekowa; 5
Temat; Wyprawa w kosmos.
Cel główny:
* rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej oraz spostrzegawczości,
* utrwalenie wiadomości o kosmosie.
Cele szczegółowe:
* dzieci słuchają piosenki, odpowiadają na pytania,
* rozpoznają zdania prawdziwe od fałszywych,
* poruszają się przy muzyce,
* znajdują różnice pomiędzy obrazkami,
* dobierają takie same obrazki
* składają obrazek z części
Metody; czynna , słowna ,oglądowa
Formy; praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne; nagrania CD, ilustracje przedstawiające Układ Słoneczny, karty pracy, klej, obrazki,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
|Lp. | | | |
| |SYTUACJE EDUKACYJNE - AKTYWNOŚĆ NAUCZYCIELA |AKTYWNOŚĆ DZIECI |ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
|1. |Powitanie piosenką „Wyprawa na Księżyc” |Dzieci słuchają piosenki i odpowiadają na pytania |Nagranie CD Szkoła sześciolatka |
| |Pytania nauczyciela; |dotyczące tekstu. | |
| |-kto czekał w ogródku? | | |
| |-kto to jest kosmonauta? | | |
| |-czy każdy może zostać kosmonautą? | | |
|2. |Zabawa słowna „Prawda czy fałsz” |Dzieci słysząc zdanie prawdziwe podnoszą do góry |Kartoniki w dwóch kolorach dla |
| |Nauczyciel wypowiada zdania; |zielony kartonik, gdy słyszą zdanie fałszywe , |każdego dziecka. |
| |Nasza planeta nazywa się Ziemia. |czerwony kartonik. | |
| |W kosmos można polecieć balonem. | | |
| |Na latający spodek mówimy ufoludek. | | |
| |Merkury, Wenus, Ziemia to planety. | | |
| |Na księżycu rosną kwiaty. | | |
| |Słońce to gwiazda. | | |
|3. |Zabawa „Samolot”- KLANZA |Dzieci w trakcie muzyki poruszają się po sali, gdy |Nagranie CD |
| | |muzyka milknie lądują na planecie, gdzie wszyscy | |
| | |witają się np. nosami, kolanami, plecami itp | |
|4 |Zabawa „Znajdź różnice” |Dzieci wskazują różnice pomiędzy obrazkami i |Karta pracy, pisaki |
| |Nauczyciel rozdaje dzieciom kartę pracy, na której znajdują się dwa |zaznaczają je pisakiem. | |
| |obrazki. | | |
|5 |Nauczyciel przygotowuje na dywanie obrazki oraz wyrazy związane z |Dzieci otrzymują od nauczyciela obrazek lub w |Obrazki o tematyce kosmos |
| |tematyką zajęcia. |trakcie trwania muzyki odnajdują na dywanie taki | |
| | |sami stają przed nim. | |
|6 |Zabawa ”Rakieta” |Dzieci ustawione w kole stukają palcami o podłogę, | |
| | |następnie całymi dłońmi, najpierw cicho później | |
| | |coraz głośniej, robią wyskok w górę. | |
|7 |Zabawa ruchowa przy piosence „Gwiazdeczki” |Dzieci ilustrują piosenkę ruchem |Nagranie CD |
| | | |Moje 3-lata |
|8 |Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty z pociętym obrazkiem rakiety |Dzieci składają pocięty obrazek w całość , |Koperta z pociętym obrazkiem dla |
| |oraz literami lub wyrazami. |przyklejają na kartkę. |każdego dziecka klej, kartka |
|9 |Zabawa konstrukcyjna „Budujemy rakietę” |Dzieci konstruują rakietę z dowolnych klocków. |klocki |