Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI HOSPITOWANEJ z języka polskiego w klasie VI A
Opracowała: Janina Malicka ZSP nr1 w Ustrzykach Dolnych
Temat: Historia niezwykłej znajomości. Adam Mickiewicz „Świtezianka”.
Cele ogólne:
• ukazywanie związków teraźniejszości z przeszłością,
• przygotowanie do świadomego odbioru i aktywnego uczestnictwa w kulturze,
• łączenie wiedzy historycznej uzyskanej z różnych źródeł,
• motywowanie do poznawania różnych tekstów kultury wzbogacających wiedzę o życiu z odniesieniem do przeszłości.
Uczeń:
• słucha czytanego tekstu ze zrozumieniem,
• rozróżnia postacie i zdarzenia realistyczne i fantastyczne,
• rozumie przesłanie moralne zawarte w balladzie,
• opowiada o przebiegu wydarzeń,
• sporządza plan wydarzeń,
• dobiera wyrazy bliskoznaczne,
• tworzy związki frazeologiczne,
• korzysta ze słowników
PRZEBIEG LEKCJI PLAN
1. Nawiązanie do omawianego wcześniej opowiadania Jadwigi Chamiec „Królestwo ballady”
• co nazywamy balladą,
• okoliczności powstania ballad,
• miejsca z nimi związane,
2. Odczytanie cytatu z opowiadania ( zadanie domowe – sprawdzić – zapytać – zaznaczyć ewentualne „bz”
3. Rola wyobraźni w życiu każdego człowieka:
• ubarwia życie, czyni je ciekawym,
• pozwala przenosić się w najbardziej egzotyczne czy fantastyczne miejsca,
• jest czarodziejką rzeczy zwykłych,
• wzbogaca naszą osobowość,
• wypełnia codzienną pustkę, nudę itp.
4. Słuchając tekstu zastanówcie się nad takimi zagadnieniami:
• Czas i miejsce akcji.
• Co jest tematem ballady?
• Postacie realistyczne i fantastyczne.
• Obrazy realistyczne i fantastyczne e balladzie.
5. Czytanie z podziałem na role na podkładzie muzycznym. ( Eryk, Andżelika, n-l ) (9 minut)
6. Wrażenia i odczucia dotyczące utworu. N-l zadaje pytania.
• Czas i miejsce akcji:
-nie jest ściśle określony, podobny jest do czasu baśniowego, wydarzenia miały miejsce prawdopodobnie w bardzo odległej przeszłości,
-ściśle określona jest pora doby – (noc) i pora roku ( koniec lata),
-miejsce akcji to jezioro Świteź i las w okolicy jeziora
• Co jest tematem ballady?
-romans, nieszczęśliwa miłość, dramat miłosny, zdrada, próba miłości, ? ( miłość prawdziwa i fałszywa, konieczność dochowania przysięgi, konsekwencje zdrady)
• Jakie obrazy można wyodrębnić w tekście?
-para w lesie, para nad jeziorem, wzburzone jezioro itp.
• Które postacie są realistyczne, a które fantastyczne?
-młodzieniec – realistyczna, (strzelec)
-Świtezianka – fantastyczna, (istota ze świata czarów),
-narrator – realistyczna, (mieszkaniec okolic jeziora Świteź)
• Obrazy realistyczne:
-Nad jeziorem spotykają się strzelec i dziewczyna.
-Strzelec namawia dziewczynę, by zamieszkała w jego leśnej chacie.
-Bohaterka wystawia ukochanego na próbę.
• Obrazy fantastyczne:
-Obraz Świtezianki, która wabi do siebie strzelca.
-Spacer młodzieńca po tafli jeziora.
-Śmierć w odmętach wody – straszliwa kara.
7. Podział klasy na 4 grupy (pracujemy cicho i zgodnie, później będzie prezentacja waszej pracy)
- przydzielenie stanowisk pracy,
- wyjęcie materiałów do zadań,
- wykonanie przydzielonego zadania (10 minut).
Grupa I – Przedstawić na ilustracjach treść ballady. (4 obrazki w szarości – ołówkiem)
Grupa II – Postacie i ...