Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych przygotowanych przez p. Annę Grabarz w dniu 12.04.2011r.
Jednostka czasu: 2 godz.
Temat: Jak radzić sobie ze stresem?
Cel główny;
• Poznanie różnych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami np.: stresem.
• Odreagowanie napięcia.
• Rozwijanie umiejętności komunikowania się w grupie.
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
• Pojęcie „ Stres”
• Oznaki stresu
• Sposoby radzenia sobie ze stresem
• Reguły zabaw, ćwiczeń relaksacyjnych.
Uczeń umie:
• Wyrazić własne poglądy i dzielić się nimi na forum grupy.
• Prawidłowo i precyzyjnie formułować myśli.
• Wymienić sytuacje powodujące stres, oznaki stresu.
• Przezwyciężyć nieśmiałość.
• Rozwinąć ekspresję ciała.
• Działać wg podanej przez nauczyciela instrukcji.
• Zastosować się do reguł zabawy.
• Współpracować z kolegami i koleżankami.
Metody i formy:
• Słowne, praktyczne
• Grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: pisaki, duży arkusz papieru, kartki A-4, kredki, płyta CD z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć
Wstęp:
1. Powitanie grupy przez prowadzącego. Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Zabawa „ Dotyk”.
Dzieci stają w kręgu i po kolei przekazują sobie dotyk np: dotykając pleców, kolan.
3. Rundka.
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Każdy z uczestników kończy zdanie:
„ Dzisiaj czuję się…”.
4. Zabawa „ Strząsanie wody”.
Uczniowie stoją w kręgu i wykonują ruchy przypominające strząsanie wody zaczynając od rąk, baski, kolana, całe ciało.
Rozwinięcie;
5. Ćwiczenie
Uczniowie kolejno podają własne definicje „Stresu”. Nauczyciel zapisuje je na tablicy lub arkuszu papieru.
Pomocnicze pytania:
➢ Jak myślicie co to jest stres?
➢ Jak się czujemy gdy się czegoś boimy?
➢ Czy występują jakieś zmiany w naszym zachowaniu?
6. Zabawa relaksacyjna „ Pisanie nosem”.
Dzieci stoją w kręgu i próbują napisać nosem np.; swoje imię, leniwe ósemki w poziomo i pionowo oraz innymi częściami ciała np.: barkiem, kolanem, biodrem.
7. Zabawa „Swobodne oddychanie”.
Przy włączonej muzyce relaksacyjnej uczestnicy swobodnie oddychają np.; całą klatką piersiową, z uniesionymi ramionami, z uniesionymi rękoma do góry, jak piesek.
8. Zabawa „ Różne sposoby chodzenia”.
Dzieci poruszają się po sali naśladując chodzenie np.; dziecka, żołnierza, staruszków, nastolatka, robota, gumowe kostki, jedna noga sztywna.
9. Zabawa „ Cień”.
Uczestnicy dobierają się w pary. Jedna osoba wykonuje ruchy a druga je naśladuje.
Zakończenie:
10. Praca plastyczna.
Uczniowie słuchając muzyki relaksacyjnej, kredkami malują witraże, w barwach odpowiadających ich aktualnemu odczuciu i nastrojowi wypływającemu z muzyki.
11. Omówienie prac- wystawa.
Każdy uczeń prezentuje i omawia swoją pracę, zwracając uwagę na znaczenie użytych w niej barw.
12. Rundka końcowa.
Dzieci siedzą w kręgu i kolejno kończą zdanie:
„ Dzisiaj zajęcia były dla mnie….”.
13. Podsumowanie ustne. Podziękowanie. Pożegnanie.
Uwagi końcowe: