Dodaj publikację
Autor
Marta Bieńczyk
Data publikacji
2011-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem pracy jest omówienie wad kończyn dolnych występujących u dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
 Pobierz (docx, 289,5 KB)

Podgląd treści

Podyplomowe Studia Gimnastyki Korekcyjnej

PRACA DYPLOMOWA

MARTA BIEŃCZYK

TYTUŁ PRACY:

CHARAKTERYSTYKA WAD KOŃCZYN DOLNYCH

I WSTĘP

II Problematyka wad postawy w literaturze:

1.1 filogenetyczny rozwój postawy ciała,

1.2 rozwój postawy ciała w ontogenezie

III Podział i przyczyny powstawania wad postawy

IV Budowa kończyny dolnej ze szczególnym uwzględnieniem stopy

V Rodzaje zniekształceń dolnych oraz ich charakterystyka

VI Postępowanie korekcyjne przy wadach kończyn dolnych i stóp

VII Podsumowanie

VIII Piśmiennictwo

WSTĘP

„…tak długo jak człowiek

jest człowiekiem i tak długo jak

pozostaje człowiekiem włącznie

przez swoje stopy jest rozpoznawany

w całym królestwie zwierząt…”

Frederick Wood-Jones.

We współczesnym świecie wady kończyn dolnych i stóp stały się bardzo częstym zjawiskiem. Rok rocznie coraz więcej ludzi ze schorzeniami narządu ruchu zgłasza się do poradni rehabilitacyjnych. Większość pacjentów to dzieci i młodzież. Potwierdzają to badanie naukowe.

W rozwoju każdego człowieka ogromne znaczenie mają czynniki genetyczne przekazywane przez rodziców, ale również ważne są warunki i środowisko w którym organizm rośnie. Obecne szybkie tempo zmian cywilizacyjnych, ogólna tendencja niechęci dzieci, oraz młodzieży do aktywności ruchowej, siedzący tryb nauki, pracy czy wypoczynku doprowadziły do obniżenia ogólnej sprawności fizycznej człowieka, a tym samym prawidłowego rozwoju narządu ruchu. Nieleczone we wczesnym okresie dzieciństwa zaburzenia statyki i mechaniki stawów kończyn dolnych doprowadzają do zespołów bólowych i chorób zwyrodnieniowych .Dzieciństwo to najlepszy czas kształtowania prawidłowego wzorca postawy, jak również możliwości profilaktyki i korekcji powstałych nieprawidłowości.

Celem pracy jest omówienie wad kończyn dolnych występujących u dzieci. Pracuję w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Ośrodek jest placówką niepubliczną prowadzona przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, całoroczną, całodobową w którym przebywa 100 dzieci upośledzonych umysłowo. W szkole znajdują się oddziały dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym , znacznym, głębokim(oddział rewalidacyjno-wychowawczy).Ze względu na liczne zaburzenia rozwojowe dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym wady kończyn dolnych występują u dużej ilości dzieci.

PROBLEMATYKA WAD POSTAWY W LITERATURZE:

Filogenetyczny rozwój postawy ciała

Znamienną cechą człowieka jest wyprostowana postawa człowieka, chód na dwóch dolnych kończynach. Człowiek jako jedyny przedstawiciel ssaków przyjął spionizowaną postawę ciała. Proces pionizacji postawy ciała dokonywał się na drodze ewaluacyjnych przemian bardzo powoli trwał około 30 milionów lat zanim protoplasta człowieka zmienił postawę czworonożną na dwunożną (Dega 1970).

Podczas długotrwałego procesu kształtowania się tej postawy zachodziły istotne zmiany w budowie ciała człowieka.

GŁOWA

W trakcie rozwoju przesunęło się ku przodowi podparcie głowy, co przyczyniło się do lepszego zrównoważenia jej siły ciężkości mimo znacznego rozwoju mózgowia. Pionowe ustawienie głowy zwiększa jej zakres ruchu przy krótkiej szyi.

OBRĘCZ ...