Dodaj publikację
Autor
Anna Baranowska-Kącka
Data publikacji
2011-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
88

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera konspekt do lekcji na poziomie ponadgimnazjalnym dotyczącym ochrony powietrza. W publikacji zawarte są cele lekcji oraz wiadomości i umiejętności jakie powinien nabyć uczeń w czasie lekcji.
 Pobierz (doc, 529,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT DO LEKCJI BIOLOGII W KLASIE II LICEUM (poziom podstawowa)
TEMAT: Problemy ochrony powietrza.
CELE:
1. Wiadomości:
Uczeń:
- wie jakie są rodzaje zanieczyszczeń powietrza,
- zna źródła zanieczyszczeń powietrza,
- wie jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza,
- wie jak można zapobiegać i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.
2. Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi wymienić zanieczyszczenia powietrza,
- wymienia przykłady działań zmniejszających zanieczyszczenie powietrza.
3. Postawy i zachowania:
- rozwijanie w uczniu postawy poznawczej,
- zaciekawienie ucznia przedmiotem,
- uwrażliwienie uczniów na problem zanieczyszczeń powietrza i potrzeby jego ochrony.
4. Strategie nauczania:
- asocjacyjna,
- poznawczą,
- kształcąca,
- wychowawcza.
5. Metody nauczania:
- pogadanka,
- wykład informacyjny,
-mapa pomysłów
6. Środki dydaktyczne:
- tablica, foliogramy, papier pakunkowy, kolorowe flamastry

PRZEBIEG LEKCJI:
Część wstępna:
• sprawdzenie obecności,
• przypomnienie poprzedniego tematu lekcji (czym jest ochrona przyrody)
Część właściwa:
Nauczyciel rozpoczyna omawianie tematu lekcji. Wyjaśnia jakie zagadnienia zostaną poruszone i jakie elementy wiedzy uzyska uczeń. Odpowiada na pytanie:
Czym są zanieczyszczenia powietrza?
Zanieczyszczeniami powietrza nazywamy wszelkie substancje (gazy, ciecze, ciała stałe), które znajdują się w powietrzu atmosferycznym, ale nie są jego naturalnymi składnikami. Do zanieczyszczeń powietrza zalicza się również substancje będące jego naturalnymi składnikami, ale występujące w znacznie zwiększonych ilościach.
Następnie, przy pomocy uczniów, wymienia główne rodzaje zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego oraz naturalnego.
Główne zanieczyszczenia powietrza:
- dwutlenek siarki,
- tlenki azotu,
- pyły węglowe,
- tlenek węgla,
- dwutlenek węgla,
- ozon troposferyczny,
- ołów ),
- pyły.
Naturalne źródła zanieczyszczeń powietrza to:
- wybuchy wulkanów,
- wietrzenie chemiczne skał,
- pożary lasów i stepów,
- wyładowania atmosferyczne,
- pył kosmiczny,
- procesy biologiczne.
Nauczyciel przechodzi do omówienia źródeł zanieczyszczeń powietrza.(Foliogram)
Źródła zanieczyszczeń powietrza możemy podzielić ze względu na pochodzenie na dwie grupy: pochodzenia naturalnego oraz antropogenicznego.
Zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego powstawały i powstają m.in. w wyniku wybuchów wulkanów, pożarów lasów i stepów, sawann i stepów, wydzielania gazów przez tereny bagniste, parowania słonych wód mórz i oceanów, erozji skał i gleb, burz piaskowych na pustyniach, wytwarzania pyłków przez rośliny zielone, opadania pyłu kosmicznego.
O zanieczyszczeniach pochodzenia antropogenicznego mówimy mniej więcej od połowy XVIII w. (miała wtedy miejsce rewolucja przemysłowa).
Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:
- uprzemysłowienie i wzrost liczby ludności,
- przemysł energetyczny,
- przemysł transportowy,
- źródła naturalne(największe źródło).
Źródła zanieczyszczeń powietrza – przykłady:
- chemiczna konwersja paliw,
- wydobycie i transport surowców,
- przemysł chemiczny,
- przemysł rafineryjny,
- przemysł metalurgiczny,
- cementownie,
- składowiska surowców i odpadów,
- motoryzacja.
Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do wielu zmian w skali globalnej i lokalnej. Mają duży wpływ na zmiany klimatyczne. Powodują korozje metali i materiałów budowlanych. Działają niekorzystnie również na świat roślinny, zaburzając procesy fotosyntezy, transpiracji i oddychania. Wtórnie skażają wody i gleby. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają także kwasowość wody ...