Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć zintegrowanych. Klasa I b
Edukacja polonistyczna
Blok tematyczny: Zwierzęta zimą.
Temat dnia: Jak leśne zwierzęta radzą sobie w zimie?
Temat zajęć: Rozmowa na temat życia zajączków podczas zimy.
Wprowadzenie liter: „z”, „Z” na podstawie wiersza i ilustracji.
Cel główny: wprowadzenie liter „z”, „Z”.
Cele operacyjne: uczeń:
- wypowiada się nt. wiersza i ilustracji
- uzupełnia znak informacyjny wg własnego pomysłu (zając)
- podaje słowa zawierające głoskę „z” w nagłosie i śródgłosie
- rozumie pojęcia: głoska, litera, sylaba
- rozróżnia samogłoski i spółgłoski
- prawidłowo odtwarza kształt liter i łączy je w sylaby
- czyta sylaby zawierające nowo poznane litery „z”, „Z”
- odejmuje w zakresie 5
Metody pracy:
- metody podające- rozmowa kierowana
- metody praktyczne- ćwiczenia przedmiotowe
- zabawa naśladowcza
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, ilustracja, zeszyt ćwiczeń, cegiełki białe, czerwone, niebieskie, litery z, Z, alfabet ruchomy, cyfry 1-5, znaki matematyczne, znaki informacyjne z papieru, bębenek
Przebieg zajęć:
Powitanie i podanie tematu oraz celu zajęć.
1. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt.: „Zajączek”.
2. Rozmowa nt. wiersza oraz tablicy demonstracyjnej .
- O czym jest wiersz?
- Gdzie siedzą zajączki? Co robią zajączki?
- Kogo się boją?
- Kto pomaga zajączkom przetrwać surową zimę? W jaki sposób?
- Ile zajączków jest na ilustracji?
Liczenie zajączków przez dzieci.
3. Słuchanie informacji o zającach przez dzieci.
4. Rozmowa nt wysłuchanego tekstu.
- Co to jest kotlinka?
- Czym żywią się zające?
- Czy zające są w Polsce pod ochroną?
- Co robią zające, gdy się boją?
- Co robić, aby nie płoszyć zajączków?
5. Zabawa naśladowcza „Zajączki” – dzieci naśladują czynności zająca wymienione przez nauczyciela: zające śpią, słuchają, uciekają, zjadają marchewkę.
6. Przypomnienie sposobu zachowania w lesie oraz przypomnienie wyglądu znaków informacyjnych.
7. Ustalenie wykonania informacji dla ludzi będących w lesie na temat możliwości występowania zajęcy na danym terenie.
8. Uzupełnianie znaku informacyjnego ilustracją zająca według własnego pomysłu.
Przerwa śródlekcyjna, zabawa ruchowa „Skaczące zajączki”. Dzieci naśladując zajączki kicają po sali. Na dany sygnał podskakują wysoko tyle razy, ile usłyszą uderzeń w bębenek.
Zajęcia na dywanie.
9. Wyodrębnienie słowa ZNAK.
10. Określenie pierwszej głoski w słowie znak .
- Jaką głoskę słychać na początku słowa znak ?
- Nadajcie zajączkom imiona zaczynające się głoską z.
- Podajcie przykłady słów, które rozpoczynają się głoską z.
- Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę z.
11. Dzielenie przez dzieci słowa znak na sylaby - liczenie sylab.
12. Dzielenie przez dzieci słowa znak na głoski – przeliczanie głosek.
13. Układanie modelu wyrazu z białych cegiełek przez wybrane dziecko.
14. Zaznaczanie znanych spółgłosek i samogłosek w ułożonym modelu wyrazu znak ( niebieskie i ...