Dodaj publikację
Autor
Magdalena Szajner
Data publikacji
2011-04-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
118

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dziecka z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
 Pobierz (doc, 38,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

Data: 07.04.2011r.
Uczennica: Ola O.
Prowadząca zajęcia: Magdalena Szajner
Miejsce zajęć: dom uczennicy
Czas trwania: 90 minut

Temat: USPRAWNIANIE KOMUNIKACJI PRZY POMOCY SYMBOLI KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ, NA PODSTAWIE MOTYWÓW WIELKANOCNYCH I STYMULACJI POLISENSORYCZNEJ.

Cel główny: - dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców zmysłowych;
- stymulacja procesów poznawczych i mowy biernej oraz czynnej;
- wyzwalanie aktywności dziecka.

Cele operacyjne:
Dziecko pozna:
- nowe doświadczenia zmysłowe;
- symbole komunikacji alternatywnej (PECS) związane ze Świętami Wielkanocnymi;
- symbole Świąt Wielkiej Nocy.

Dziecko potrafi:
- słuchać poleceń słownych nauczyciela popartych gestem bądź symbolem;
- nawiązać kontakt z nauczycielem;
- odczuwać radość i satysfakcję z uczestnictwa w zajęciach;
- skupić uwagę na wykonywanych czynnościach;
- koncentrować wzrok na danej aktywności, przedmiocie;
- postrzegać zmysłami proponowane wrażenia sensoryczne.

Cele terapeutyczne:
- tworzenie kodu porozumiewania się z dzieckiem;
- usprawnianie motoryki małej i dużej;
- stymulowanie układu zmysłów.

Zasady nauczania: systematyczności, indywidualizacji, przystępności (stopniowania trudności).

Metody pracy: - elementy stymulacji polisensorycznej wg. pór roku;
- metoda ośrodków pracy;
- terapia zabawą;
- metoda Felicji Affolter;
- metoda komunikacji alternatywnej;
- metoda Ch. Knilla;
- zabawy paluszkowe.

Środki dydaktyczne: symbole komunikacyjne, świeca zapachowa, cytryna, tkanina
w zielonym kolorze, bębenek, akcesoria wielkanocne( zajączek, koszyczek, pisanki, baranek, kurczak), opowiadanie ”Pisanka bajeczka”, płyta CD program Ch. Knilla, materac.

Forma zajęć: zajęcia indywidualne.

Aneks nr 1: tekst opowiadania ‘Pisanka Bajeczka”.
Aneks nr 2: symbole komunikacji alternatywnej związane z Wielkanocą.

PRZEBIEG ZAJĘĆ UZALEŻNIONY OD NASTROJU DZIECKA I JEGO
AKTUALNYCH MOZLIWOŚCI !

Przebieg zajęć:
Część wstępna:

1. Ceremoniał powitania dziecka znaną piosenką: „Witaj Olu…”. Podanie ręki jako symbolu powitania. Prezentacja odpowiednich symboli komunikacyjnych.
2. Zapalenie lampki zapachowej po uprzednim zaprezentowaniu dziecku symbolu świecy. Zachęcenie do obserwowania płomienia świeczki, zwrócenie uwagi na zapach i cechy ognia.
3. Krótki masaż dłoni, palców – zabawa paluszkowa „Rodzinka”.
4. Określanie aktualnej pogody, pory roku przy użyciu symboli PECS. Zaprezentowanie dziecku symbolu aktualnego miesiąca i dnia.
5. Wybranie przez uczennicę aktualnego nastroju spośród dwóch prezentowanych symboli komunikacyjnych.
6. Demonstracja instrumentu muzycznego po uprzednim pokazaniu symbolu - gra na bębenku.
7. Zabawa z zieloną chustką „ a kuku”. Dziecko samo próbuje ściągnąć chustkę ze swojej głowy, z głowy nauczyciela, z lalki. Powiewanie chustką, robienie wiatru.
8. Zastosowanie bodźców smakowych-podawanie dziecku cytryny z cukrem, po uprzedniej demonstracji symbolu cytryny.

Część właściwa:

1. Zademonstrowanie uczennicy symbolu komunikacyjnego Świąt Wielkanocnych. Krótkie opowiadanie o zbliżających się świętach.
2. Demonstrowanie dziecku i poznawanie wzrokowo-dotykowe wielkanocnych symboli: pisanka, zajączek, baranek, koszyczek, kurczaczek.
3. Przedstawienie uczennicy mini inscenizacji opowiadania „Pisanka bajeczka” przy użyciu rekwizytów świątecznych.
4. Wprowadzenie nowych symboli komunikacyjnych związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.
5. Przedstawienie tej samej bajki przy ...