Dodaj publikację
Autor
Anna Torbiak
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć koła filmowego dla II klasy gimnazjum. Wprowadzenie do zagadnień zawiązanych z filmem.
 Pobierz (pdf, 236,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA FILMOWEGO

TEMAT: Film jako kondensacja wielu dziedzin sztuki. Próba odpowiedzi na pytanie – czym
jest film?

CZAS: 90 min.

KLASA: II GIMNAZJUM

PROWADZĄCY: Anna Torbiak

CELE LEKCJI:

Uczeń:

*wskazuje podstawowe cechy obrazu filmowego;

*czyta ze zrozumieniem fragment naukowego tekstu;

*definiuje sztukę filmową jako proces zapisywania rzeczywistości;

*postrzega film jako przekaźnik idei (medium);

*określa funkcje filmu w życiu codziennym;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

*fragmenty
rzeczywistości;

tekstu Siegfrieda Kracauera Teoraia

filmu. Wyzwolenie materialnej

*karty pracy (rozsypanka, diagram do uzupełnienia);

*szary papier, kolorowe flamastry oraz kolorowe gazety – „brukowce”;

*krótkie komentarze dotyczące filmu i jego budulca;

*koperta z pojęciami umieszczonymi na kolorowych karteczkach (Załącznik 3 do pytania 2);

*fotosy z filmów i odpowiadające im ilustracje w dziełach;

METODY PRACY

*burza mózgów;

*dyskusja;

*plakat;

FORMA PRACY

*indywidualna;

*grupowa.

PRZEBIEG LEKCJI:

I.

WPROWADZENIE

1. Czynności organizacyjne.

2. Zapisanie tematu lekcji: Film jako kondensacja wielu dziedzin sztuki. Próba

odpowiedzi na pytanie – czym jest film?

3. Krótkie omówienie przedmiotu rozważań.

4. Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: Czym jest film? Uczniowie pracując metodą
burzy mózgów próbują odpowiedzieć na pytanie. W trakcie lekcji ich pomysły będą
weryfikowane w miarę odkrywania kolejnych informacji.

II.

ROZWINIĘCIE

5. Nauczyciel rozdaje uczniom dwa krótkie fragmenty tekstów do przeczytania.
Zadaniem uczniów jest przeczytanie tych fragmentów a następnie odpowiedzenie na
pytania znajdujące się pod tekstem I (Tekst I i II – załącznik I).

6. Uczniowie prezentują własną pracę.

7. Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje szary
papier, flamastry, gazety, kolorowe karteczki z komentarzami w formie wiersza,
krótkich komentarzy dotyczących specyfiki dzieła filmowego oraz instrukcję.
Zadaniem uczniów będzie odpowiedzenie na pytania i opracowanie tego w formie
plakatu.

GRUPA I i II

INSTRUKCJA:

1) Odpowiedz na poniższe pytania.

2) Odpowiedzi staraj się zapisywać przy pomocy schematów, wykorzystaj

kolorowe gazety.

3) Formułując odpowiedzi skorzystaj z dodatkowych pomocy oraz już

zebranych informacji.

4) Oceniana będzie forma, treść i sposób prezentacji.

Powodzenia

PYTANIA

a) Co składa się na obraz filmowy? Wskażcie elementy go tworzące.

b) Podajcie nazwy dziedzin sztuki, które wykorzystują poniższe pojęcia jako

podstawowy materiał. Pojęcia znajdują się w kopercie. (Załącznik 3)

c) Na podstawie materiałów spróbujcie stworzyć krótką definicję

filmu.

Uwzględnijcie jego specyfikę.

d) Zastanówcie się, które zmysły odgrywają największą rolę w odbiorze filmu.

Spróbujcie wyciągnąć wniosek (Film to sztuka audiowizualna.)

e) Na podstawie obejrzanych fotosów oraz obrazów, szkiców, spróbujcie zastanowić

się nad pytaniem – Czym różni się film od fotografii?

Treść instrukcji jest taka sama, jak w przypadku gr. I i II.

GRUPA II i III

PYTANIA ...