Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Sztuka analizy i interpretacji utworów lirycznych na przykładzie wiersza
Tadeusza Różewicza „Warkoczyk”.
Lekcję przeprowadzono w III klasie gimnazjum.
1. Cele:
Uczeń:
• Zna fakty dotyczące zbrodni dokonanej przez hitlerowców w Oświęcimiu,
• Dostrzega wpływ wydarzeń historycznych na kulturę i literaturę,
• Zna zasady budowy nieregularnego wiersza wolnego i potrafi zinterpretować taki wiersz.
2. Metody i techniki:
- praca z tekstem, pogadanka, wykład.
3. Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa.
4. Działania wcześniejsze:
- Uczniowie w domu przypominają sobie informacje na temat II wojny światowej oraz zbrodni
hitlerowskich dokonanych w obozach koncentracyjnych.
- Uczniowie robią w domu notatkę na temat Tadeusza Różewicza.
5. Przewidywany czas realizacji: 1 godzina lekcyjna.
Przebieg lekcji:
I. Wprowadzenie:
- Pogadanka na temat II wojny światowej, zbrodni hitlerowskich, holocaustu.
- Przedstawienie informacji na temat Tadeusza Różewicza.
- Przypomnienie informacji na temat prawidłowej interpretacji tekstu.
II. Rozwinięcie:
- Przeczytanie wiersza pt. „Warkoczyk”.
- Rozmowa na temat wrażeń po przeczytaniu tekstu.
- Omówienie budowy wiersza.
- Przypomnienie informacji na temat wiersza wolnego.
- Wspólna interpretacja utworu.
(Wskazanie kontrastu zawartego w treści utworu.)
III. Zamknięcie lekcji:
- Wyjaśnienie związku między omawianym wierszem Różewicza, a przerabianym na poprzednich lekcjach rozdziałem „Ślady życia” (podręcznik „Rozwinąć skrzydła”, str. 118-128)
Karta pracy I
|Analiza utworu |
|Ilość strof: | |
| | |
|Ilość wersów w strofach: | |
| | |
|Ilość sylab w wersie: | |
| | |
|Zastosowane rymy: | |
| | |
|Interpunkcja obowiązująca w utworze: | |
| | |
|Rytmika i intonacja: | |
| | |
|Zastosowane środki poetyckie: | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| |
|Utwór Tadeusza Różewicza „Warkoczyk” to tzw. wiersz …………………………………………..……………………………………… |
Karta pracy II
|Interprepacja ut. „Warkoczyk” Tadeusza Różewicza |
|Wywołane emocje: | |
| | |
| | |
|Identyfikacja osoby mówiącej w wierszu: | |
| | |
| | |
| | |
|Stosunek podmiotu lirycznego do przedstawionej sytuacji: | |
| | |
| | |
| | |
|Tematyka dwóch pierwszych strof: | |
| | |
| | |
|Dominujący motyw: | |
| | |
| | |
|Interpretacja motywu „włosów”: | |
| | |
| | |
|Interpretacja motywu „warkoczyka”: | |
| | |
| | |
|Interpretacja trzeciej strofy utworu: | |
| | |
| | |
|Kontrast ukazany w wierszu: | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Żukowo, dnia 11.04.2011r.