Dodaj publikację
Autor
Janusz
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
73

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja przeprowadzona w III klasie gimnazjum. Lekcja ma celu przedstawienie zagadnienia "groteska" na podstawie analizy fragmentu ut. Gombrowicza pt. "Ferdydurke".
 Pobierz (doc, 53,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI

Temat: Nauka w krzywym zwierciadle ukazana w powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”.

Lekcję przeprowadzono w II klasie gimnazjum.

Fragment utworu „Ferdydurke” - podręcznik „Między nami”, str.265-268.

1. Cele:
Uczeń:
- Odbiera komunikaty pisane.
- Rozpoznaje intencję wypowiedzi.
- Rozpoznaje problematykę utworu.
- Przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury
i uzasadnia ją.
- Analizuje i interpretuje tekst.
- Rozumie pojęcie groteski.
- Udziela odpowiedzi na pytania dotyczące groteskowego charakteru utworu i puenty
literackiej.
- Dyskutuje o roli nauczyciela w kształtowaniu osobowości ucznia.
- Uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie – przyjmuje
poglądy innych lub polemizuje z nimi.
- Stara się przestrzegać zasad etyki mowy w różnych sytuacjach
komunikacyjnych.
- Redaguje opowiadanie z elementami groteski.

2. Metody i techniki:
- praca z tekstem, dyskusja, pogadanka, wykład.

3. Działania wcześniejsze:
- Uczniowie czytają w domu fragment tekst „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.
- Uczniowie przygotowują w domu notkę biograficzną na temat Witolda Gombrowicza.

4. Formy pracy: indywidualna, w grupach, zbiorowa.

5. Przewidywany czas realizacji: 1 godzina lekcyjna.

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie:
- Przypomnienie treści poruszanych na poprzednich lekcjach.
- Poinformowanie uczniów o temacie lekcji oraz jego związku z zajęciami poprzednimi.
- Umiejscowienie tematu w cyklu zajęć poświęconym prawom i obowiązkom człowieka.
- Odczytanie informacji dotyczących życia i twórczości Witolda Gombrowicza.
- Krótkie przedstawienie utworu „Ferdydurke”.

II. Rozwinięcie:
- Rozmowa na temat wrażeń po przeczytaniu tekstu.
- Zapisanie w punktach przebiegu przedstawionej akcji.
- Rozmowa na temat zaskakujących zdarzeń w czasie lekcji opisanej przez Gombrowicza.
- Zapisanie i wyjaśnienie terminu „groteska”.
- Praca w grupach – analiza omawianego tekstu mająca na celu wykazanie,
iż „Ferdydurke” ma charakter groteskowy (karta pracy).
- Rozmowa na temat puenty zawartej w omawianym fragmencie utworu („Nie ma to jak
szkoła, gdy chodzi o wdrożenie uwielbienia dla wielkich geniuszów!”).
- Rozmowa na temat tego, co wykpiwa w swoim utworze Gombrowicz.

III. Zamknięcie lekcji:
Porządkowanie informacji przedstawionych w czasie lekcji.

Zadanie domowe:
Napisz opowiadania z elementami groteski, rozpoczynające się od słów:
„Uczestniczyłam/Uczestniczyłem w takiej lekcji…”

KARTA PRACY

|Grupa I |
|Przeanalizujcie pierwszy akapit i uzupełnijcie tabelkę. |
|Czasowniki nazywające czynności wykonywane przez nauczyciela. | |
|Funkcja czasowników w tym fragmencie tekstu. | |
|Związek tego zabiegu stylistycznego z groteską. | |

|Grupa II |
|Przeanalizujcie akapit rozpoczynający się od wypowiedzi: „Dosyć!” i uzupełnijcie tabelkę. |
|Typ wypowiedzeń przeważających w tym | |
|fragmencie tekstu. | |
|Funkcja tych wypowiedzeń we wskazanym akapicie. | |
|Związek zastosowanego zabiegu stylistycznego z groteską. | |

|Grupa III |
|Przeanalizujcie akapity rozpoczynające się od wypowiedzi: „Hm… hm… A zatem…” oraz „Dlatego, że wielkim poetą był” a następnie |
|uzupełnijcie tabelkę. |
|O czym i w jaki sposób mówi nauczyciel? | |
|Jak zachowują się uczniowie i jak zostało to opisane? | |
|Na jakiej zasadzie zostały zestawione ze ...