Dodaj publikację
Autor
Barbara Wardyńska
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
198

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem spotkań było nauczenie dzieci rozpoznawania swoich uczuć oraz kształtowanie umiejętności nazywania uczuć przeżywanych przez innych.
 Pobierz (doc, 240,0 KB)

Podgląd treści

Barbara Wardyńska

SCENARIUSZE ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU LEKKIM

Dobra 2010r.

CEL: STWARZANIE OKAZJI DO SAMOPOZNANIA

SPOTKANIE I: Poznajmy się
SPOTKANIE II: Rozpoznajemy i nazywamy uczucia
SPOTKANIE III: Różne sposoby wyrażania uczuć

SPOTKANIE I

TEMAT: Poznajmy się
CZAS TRWANIA: 45 minut
CEL OGÓLNY: Stworzenie okazji do samopoznania i samooceny
CELE SZCZWGÓŁOWE: - Przedstawienie się osoby prowadzącej
- Omówienie tematyki zajęć
- Autoprezentacja dzieci (słowna)
POMOCE: kartki z bloku i pisaki

PRZEBIEG SPOTKANIA:

A) CZĘŚĆ WSTĘPNA1.Krąg rozpoczynający zajęcia „Przesłanie iskierki”, wszystkie dzieci stoją w kręgu. Jedno dziecko przez uścisk ręki przesyła drugiemu iskierkę. Dziecko, które otrzymało iskierkę, (któremu uściśnięto dłoń), przesyła dalej, ściskając dłoń po swojej drugiej stronie itd. Każde z dzieci przesyła iskierkę, aż wróci ona do dziecka, które ją wysłało pierwsze.[1]
Prowadzący proponuje, aby każde spotkanie rozpoczynało się od tego powitania.

2. Rozmowa wprowadzająca.
Nauczyciel przedstawia się dzieciom. Wyjaśnia, jakie to będą zajęcia i czym będą się

zajmować, podczas ich trwania:

- często będą siedzieć w kręgu
- będą wiele ze sobą rozmawiać
- słuchać opowiadań
Informuje także, że w trakcie spotkań będą mogły:

- lepiej poznać siebie i innych
- mówić o tym, co je cieszy, smuci, złości w różnych sytuacjach
- uczyć się podejmowania słusznych decyzji w trudnych sytuacjach

„Rakieta”[2]

Cele: Ćwiczenie rozluźniające, przełamujące onieśmielenie.

Uczniowie stojący w dość ciasnym kręgu wykonują przysiad, a następnie naśladując start

rakiety, wyskakują w górę, przy czym wydają wspólny okrzyk.

Poznaj mnie[3]

Cele: Stworzenie okazji do autoprezentacji i lepszego poznania się uczestników.

Uczniowie chodzą po klasie. Podchodzą do różnych osób i udzielają im informacji o sobie, zaczynając zdanie: chcę, abyś wiedział o mnie.....lub proszą ich o informację, zaczynając od słów: chciałbym, abyś mi powiedział.....

Na zakończenie można zapytać uczestników:

- jak oceniają swoją aktywność w poszukiwaniu i udzielaniu informacji

B) ĆWICZENIE SPECJALISTYCZNE:
Ćwiczenie metaforyczne
„Perfumy mojej osobowości”[4]
Cele: Stworzenie okazji do refleksji nad samym sobą i zachęcenie do samooceny.

Uczestnicy podają skojarzenia różnych zapachów z cechami, uczuciami, zachowaniami np. kłamstwo – zapach zdechłego śledzia, miłość – pachnie fiołkiem. Prowadzący poleca, aby każdy indywidualnie zastanowił się, jakie zapachy są charakterystyczne dla niego, jak pachniałby – „Perfumy jego życia”.

Chętni mogą scharakteryzować swoje perfumy, podzielić się odczuciami.

Omówienie:

Czy jesteście zadowoleni z zapachu swoich perfum, inaczej posiadanych cech osobowości?
Jak chcielibyście zmienić kompozycję zapachową?
Co chcielibyście zmienić w swojej osobowości?
C) PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
Ważna podczas zajęć jest autoprezentacja dzieci.
Prowadzący zwraca uwagę na podobieństwa między dziećmi.
1.Krąg zamykający „Pożegnanie”[5]
Uczestnicy chodzą swobodnie po ...