Dodaj publikację
Autor
Anna Czerwiec
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć indywidualnych z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne;
Data: 21 stycznia
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmioty: funkcjonowanie w środowisku, technika
Tematy: funkcjonowanie w środowisku – Dzień Babci; technika – Kartka dla Babci.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Kształcenie umiejętności wygłaszania pełnych zdań;
- Kształcenie umiejętności rozpoznawania liter i wyrazów;
- Uświadomienie znaczenia Dnia Babci;
- Kształtowanie prawidłowych postaw wobec osób starszych;
- Układanie wyrazów w sensowną całość - życzenia;
- Utrwalanie umiejętności posługiwania się laminarką z zachowaniem przepisów BHP;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania i słuchania;
- Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji;
- Kształtowanie umiejętności dostrzegania cech, które są ważne dla człowieka;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
Rewalidacyjne:
- Budzenie wiary we własne siły;
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Rozwijanie wyobraźni;
- Rozwijanie mowy i myślenia;
- Poszerzanie słownictwa – bogacenie słownika biernego i czynnego.
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana, pogadanka;
m. praktyczne: m. ćwiczeń;
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, plątanika literowa, obrazki z postawami dzieci, etykiety z wyrazami tworzącymi życzenia, arkusze kolorowego papieru, nóż do papieru, folia do laminowania, laminarka.

|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem |
| |pogody i ubiorem; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście |
|Lista obecności; |obecności. Zwraca uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do |
| |końca tygodnia; |
| | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do |
| |umieszczonego tam dnia tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; |tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje odpowiednią datę. Następnie |
| |poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na tablicy. |
| | |
| |Uzyskane dane uczeń odwzorowuje do zeszytu: |
| |- etykieta ze stanem pogody |
| |- dzień tygodnia |
| |- data. |
|Wpis do zeszytu. | |
| |Uczeń składa wyrazy „Dzień Babci” i zapisuje je w liniaturze. |
| | |
| |Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela związane z dniem babci. Ostatnie |
| |pytanie dotyczy tego, w jaki sposób Kamil uczci Dzień Babci. Rozmowa |
|Wprowadzenie do zajęć – plątaninka literowa. |prowadzi do nakierowania na obowiązki wnuczka. |
| | |
|Rozmowa kierowana. |Uczeń ogląda obrazki, na których przedstawione są czynności wykonywane |
| |przez starszą panią i jej wnuki. Wybiera tylko te na, których dzieci |
| |pomagają babci. Tworzy podpisy do obrazków i przepisuje je. |
| | |
| |Uczeń wykonuje pracę: |
| |wybiera spośród zgromadzonych wyrazów te, które chciałby umieścić w swojej|
|Pary obrazków. |kartce; |
| |wycina odpowiednie etykiety; |
| |wybiera ozdobny papier, przy pomocy ...