Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna;
Data: 04 stycznia
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmioty: funkcjonowanie w środowisku;
Tematy: funkcjonowanie w środowisku – Bajka o Starym i Nowym Roku.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Kształcenie umiejętności wygłaszania pełnych zdań;
- Kształcenie umiejętności zapisywania liter i wyrazów ze słuchu i pamięci;
- Zapoznanie z treścią wiersza „Bajka o Starym i Nowym Roku” L.J. Kerna;
- Zapoznanie z przysłowiami związanymi z Nowym Rokiem;
- Kształtowanie umiejętności formułowania myśli w sensowne zdania – noworoczne zobowiązania;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć;
- Ćwiczenie umiejętności dostrzegania szczegółów i „odczytywania” ilustracji;
- Wdrażanie do aktywnego działania i słuchania;
- Kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian w otoczeniu;
Rewalidacyjne:
- Budzenie wiary we własne siły;
- Wdrażanie do zauważania swoich mocnych i słabych stron;
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana, pogadanka;
m. praktyczne: m. ćwiczeń;
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, komputer, tekst wiersza, ilustracja do wiersza, ilustracje przedstawiające przysłowia, obrazki i etykiety związane z treścią wiersza, kolorowe kartki na postanowienia noworoczne.
|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem |
| |pogody i ubiorem. Następnie umieszcza odpowiednią etykietę na kalendarzu |
| |miesięcznym; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście |
|Lista obecności; |obecności. Zwraca uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do |
| |końca tygodnia; |
| | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do |
| |umieszczonego tam dnia tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; |tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje odpowiednią datę. Następnie |
| |poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na tablicy. |
| | |
| |Uzyskane informacje uczeń zapisuje na komputerze: |
| |- stan pogody |
| |- dzień tygodnia |
| |- datę. |
|Zapis. | |
| |Przypominamy o niedawnych wydarzeniach związanych ze zmianą w kalendarzu. |
| |Nauczyciel czyta wiersz, uczeń stara się zapamiętać jak najwięcej. |
| |Odpowiada na pytania związane z tekstem. |
| | |
| |Uczeń przygląda się ilustracji związanej z wierszem. Opisuje, co |
|„Bajka o Starym i Nowym Roku” L.J. Kerna. |przedstawia. Na jej podstawie opowiada o Starym i Nowym Roku. |
| | |
| | |
| |Uczeń ogląda obrazki, na których przedstawione są noworoczne przysłowia: |
|Ilustracja. |„Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok” |
| |„Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje” |
| |„Jaki Nowy Rok, taki cały rok”. |
| |Do każdego dobiera odpowiednią etykietę. Rozwiązanie umieszcza w zeszycie.|
| |Odpowiada na pytanie ...