Dodaj publikację
Autor
Anna Czerwiec
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
74

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć indywidualnych z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM

Czas trwania: 45 minut;
Data: 26 kwietnia 2010r.
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku;
Temat: Jak segregować odpady, by chronić Ziemię?
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Uświadomienie znaczenia segregacji odpadów dla środowiska;
- Segregowanie odpadków w praktyce;
- Kształtowanie prawidłowych postaw społecznych;
- Ćwiczenie umiejętności podejmowania decyzji;
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Doskonalenie umiejętności budowania pełnych zdań;
- Kształtowanie umiejętności udzielania odpowiedzi na postawione pytania;
- Kształcenie umiejętności syntezy i analizy liter i wyrazów;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Rozwijanie odpowiednich postaw prospołecznych ;
- Kształtowanie umiejętności działania;
- Kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
Rewalidacyjne:
- Budzenie wiary we własne siły;
- Bogacenie słownika biernego i czynnego.
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Rozwijanie mowy i myślenia;

Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana;
m. praktyczne: m. ćwiczeń;
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, Etykiety z kolorowymi pojemnikami na odpady, obrazki z różnego rodzaju odpadami, karton, pudełko, plastikowe butelki, karty pracy z pojemnikami i odpadami, etykiety z podpisami.
Zajęcia są kolejnymi z cyklu zajęć związanych z ochroną środowiska:

|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem |
| |pogody i ubiorem; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście |
|Lista obecności; |obecności. Zwraca uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do |
| |końca tygodnia; |
| | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do |
| |umieszczonego tam dnia tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; |tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje odpowiednią datę. Następnie |
| |poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na tablicy. |
| | |
| |Uzyskane dane uczeń odwzorowuje do zeszytu: |
| |- etykieta ze stanem pogody |
| |- dzień tygodnia |
| |- data. |
| | |
| |Uczeń zapisuje własne imię i nazwisko w odpowiednio przygotowanych |
|Wpis do zeszytu. |rubrykach. |
| | |
| | |
| |Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela przypominając sobie zagadnienia, |
| |jakimi zajmowaliśmy się od kilku zajęć – ochrona środowiska, czynności |
| |jakie powinniśmy wykonywać, etykiety i eko-znaki na produktach, itp. |
|Ćwiczenie własnego podpisu |Zwracając szczególną uwagę na segregację odpadów. |
| | |
| |Umieszczenie na specjalnie przygotowanej tablicy dużych etykiet z |
| |pojemnikami na odpady oraz podpisów: |
|Przypomnienie wiadomości - rozmowa kierowana. |- PAPIER - kolor niebieski; |
| |- METAL – kolor czerwono-pomarańczowy; |
| |- PLASTIK – kolor żółty; |
| |- SZKŁO BEZBARWNE – kolor biały; |
| |- SZKŁO KOLOROWE – kolor zielony. |
| | |
| |Uczeń z pomocą nauczyciela stara się odpowiednio dopasować i umieścić |
|Pojemniki na odpady – kolory i ich znaczenie (uczeń stara się sam |etykiety z odpadami na tablicy; |
|odpoznać ...