Dodaj publikację
Autor
Anna Czerwiec
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
58

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć indywidualnych z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
 Pobierz (doc, 43,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM

Czas trwania: 45 minut;
Data: 28 października
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku;
Temat: Zbliżają się ważne dni.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Uświadomienie znaczenia Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego;
- Kształtowanie prawidłowych postaw;
- Układanie podpisów do obrazków;
- Wydłużenie czasu skupienia na czytanym tekście;
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Kształcenie umiejętności wygłaszania pełnych zdań;
- Kształcenie umiejętności syntezy i analizy liter i wyrazów;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania i słuchania;
- Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
Rewalidacyjne:
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Budzenie wiary we własne siły;
- Rozwijanie wyobraźni;
- Rozwijanie mowy i myślenia;
- Bogacenie słownika biernego i czynnego.
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana, pogadanka;
m. praktyczne: m. ćwiczeń;
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, rozsypanka literowa, obrazki konturowe związane z DWŚ, tekst czytanki.

|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem |
| |pogody i ubiorem; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście |
|Lista obecności; |obecności. Zwraca uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do |
| |końca tygodnia; |
| | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do |
| |umieszczonego tam dnia tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na |
| |tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje odpowiednią datę. Następnie |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; |poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na tablicy. |
| | |
| |Uzyskane dane uczeń odwzorowuje do zeszytu: |
| |- etykieta ze stanem pogody |
| |- dzień tygodnia |
| |- data. |
| | |
| |Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela związane z nadchodzącymi dniami. |
| |Nauczyciel stara się uzyskać odpowiedź, jakie dni nadchodzą |
|Wpis do zeszytu. | |
| |Uczeń układa wg wzoru i wkleja do zeszytu: |
| |01 listopada – Dzień Wszystkich Świętych |
| |02 listopada – Dzień Zaduszny. |
| | |
| |Uczeń słucha tekstu czytanego przez nauczyciela, stara się zapamiętać |
|Rozmowa kierowana. |treść. |
| | |
| | |
| |Uczeń układa obrazki konturowe w kolejności, w jakiej występowały |
| |w tekście. Wkleja do zeszytu. |
|Układanie nazw dni z rozsypanki literowej. | |
| |Uczeń układa podpisy do obrazków. |
| | |
| |Uczeń dowolnie koloruje obrazki. |
|Czytanie tekstu. | |
| | |
| |Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela związane z przeprowadzonymi |
|Układanie obrazków na podstawie tekstu. |zajęciami. |
| | |
| |Uczeń dokonuje samooceny i pod okiem nauczyciela, odpowiednio do |
|Podpisywanie obrazków. |zachowania dobiera etykietę: |
| |Świetnie, oby tak dalej! |
|Kolorowanie obrazków techniką dowolną. |Mogłoby być lepiej… |
| |bądź: |
|Podsumowanie zajęć. |Musisz jeszcze popracować. |
| |Etykietę umieszcza na tablicy. Przelicza ile dni pozostało ...