Dodaj publikację
Autor
Anna Czerwiec
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
178

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć indywidualnych z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z UCZNIEM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W STPONIU ZNACZNYM

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna;
Data: 28 IV.
Miejsce: Środowiskowy Dom Samopomocy;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Przedmioty: funkcjonowanie w środowisku
Temat: „Jakie zwierzęta budzą się wiosną z zimowego snu?”
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie pojęć stałości czasu i miejsca;
- Doskonalenie umiejętności dostrzegania otaczającego ucznia środowiska naturalnego i zachodzących w nim procesów:
- Kształcenie umiejętności rozpoznawania liter i wyrazów;
- Utrwalanie umiejętności odwzorowywania liter i wyrazów;
- Rozwijanie umiejętności przeliczani i szeregowania liczb w zakresie 10.
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania i słuchania;
- Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.

Rewalidacyjne:
- Rozwijanie mowy i myślenia;
- Budzenie wiary we własne siły;
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Rozwijanie wyobraźni;
- Poszerzanie słownictwa;
- Próby przeprowadzania samooceny;
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, sprawności: oko-ręka.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: rozmowa kierowana, pogadanka;
m. praktyczne: m. ćwiczeń praktycznych; praca samodzielna,
Środki pracy: etykiety: z pogodą, ubiorem, dniem tygodnia, datą, tablice, tekst: „Jakie zwierzęta budzą się wiosną z zimowego snu?” Stanisława Karaszewskiego, rozsypanka literowa, obrazki zwierząt, kropkowane obrazki zwierząt, tablica z cyframi i liczbami.
|Przebieg zajęć: |Uwagi: |
|Przywitanie z uczniem. | |
| | |
|Czynności organizacyjne: | |
|Kalendarz pogody; |Uczeń obserwuje pogodę za oknem i dobiera odpowiednie etykiety ze stanem |
| |pogody i ubiorem; |
| | |
| |Uczeń wybiera etykietę i umiejscawia ją w odpowiedniej rubryce na liście |
|Lista obecności; |obecności. Zwraca uwagę ile dni przepracował i ile jeszcze zostało do |
| |końca tygodnia; |
| | |
| |Uczeń zwraca uwagę na etykietę na liście obecności i dobiera do |
| |umieszczonego tam dnia tygodnia odpowiedni wyraz. Etykietę umieszcza na |
|Uzupełnienie dnia tygodnia i daty; |tablicy. Korzystając z kalendarza odszukuje odpowiednią datę. Następnie |
| |poszukuje etykiety z odpowiadającą jej cyfrą i umieszcza na tablicy. |
| | |
| |Uzyskane dane uczeń odwzorowuje do zeszytu: |
| |- etykieta ze stanem pogody |
| |- dzień tygodnia |
| |- data z przypomnieniem nazwy miesiąca i roku. |
|Wpis do zeszytu. | |
| |Uczeń odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela, w razie trudności |
| |posiłkuje się własnym zeszytem. |
| | |
| |Uczeń słucha treści czytanej przez nauczyciela. Stara się zapamiętać, o |
|Przypomnienie z zajęć poprzednich, jaką tematyką się |jakie zwierzęta zapytuje autor – rymowanki. |
|zajmowaliśmy – wprowadzenie do tematu. | |
| | |
|Czytanka –„Jakie zwierzęta budzą się wiosną z zimowego snu?” |Uczeń na podstawie tekstu i własnych wiadomości stara się odpowiedzieć na |
|Stanisława Karaszewskiego. |pytania: |
| |- Jakie zwierzęta ukryły się w tekście? |
| |- Które ze zwierząt zna? |
|Rozmowa kierowana. |- Które widział? |
| |- Czy zna jeszcze jakieś nazwy zwierząt, o których zapomniał autor tekstu?|
| | |
| |Uczeń układa z liter nazwy zwierząt, przyporządkowuje je do obrazków. |
| |Przelicza ilość liter ...