Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
języka niemieckiego przeprowadzony przez Natalię Plutę
DATA: 18.02.2010
KLASA: I kl. gimnazjum
CZAS TRWANIA: 45 minut
TEMAT: Piszemy zaproszenia urodzinowe
CEL ZAJĘĆ: uczeń zna słownictwo związane z urodzinami oraz zwroty do napisania zaproszenia urodzinowego
• CELE OPERACYJNE: Uczeń : - uczeń potrafi nazwać widziane na obrazku przedmioty
• uczeń potrafi przeczytać nowo poznane wyrazy
• uczeń potrafi przeczytać gotowe zaproszenie
• uczeń potrafi wskazać cechy zaproszenia
• uczeń potrafi z pomocą nauczyciela napisać własne zaproszenie urodzinowe
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA: Nauczyciel:
- Rozdaje uczniom obrazki
- Pomaga, poprawia błędy
- Czyta na głos
- Pomaga przetłumaczyć treść zaproszenia
- Wskazuje uczniom wzór , według którego wspólnie z nim ułożą treść zaproszenia urodzinowego
CZYNNOŚCI UCZNIA: Uczniowie :
- zapisują notatki w zeszycie
- wklejają słownictwo
- słuchają jak prawidłowo wymawia się poszczególne wyrazy
- czytają zaproszenie
- układają treść własnego zaproszenia
METODY NAUCZANIA: Praca indywidualna, w plenum oraz w grupach
TOK ZAJĘĆ:
WPROWADZENIE: Nauczyciel rozdaje uczniom obrazki i pyta, co przedstawiają oraz z czym się kojarzą. Następnie pyta, jaki może być dziś temat lekcji, po czym prosi ucznia o napisanie na tablicy daty w języku n niemieckim. Uczniowie zapisują datę oraz temat lekcji w zeszytach .Nauczyciel prosi uczniów o nazwanie dni tygodnia w języku niemieckim.
Nauczyciel pyta, co powinno zawierać zaproszenie urodzinowe.
PREZENTACJA: Uczniowie nauczyciel rozdaje kartki z gotowym słownictwem, które uczniowie wklejają do zeszytów. Następnie każdy z uczniów otrzymuje kartki z treścią zaproszenia oraz wzorem , według którego sami napiszą własne.
Nauczyciel czyta treść zaproszenia, po czym wspólnie z uczniami tłumaczy je na język polski.
UTRWALENIE: Uczniowie z pomocą nauczyciela układają treść zaproszenia urodzinowego.