Dodaj publikację
Autor
Joanna Szalewicz-Wiszniowska
Data publikacji
2011-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
131

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz zajęć logopedycznych - utrwalanie prawidłowej realizacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych.
 Pobierz (doc, 71,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci z nieprawidłową realizacją głosek detalizowanych.

Temat – Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych.

Cele ogólne:
✓ usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, szczególnie w zakresie ruchów precyzyjnych języka,
✓ automatyzacja głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych,
✓ kształtowanie umiejętności stosowania poprawnych form gramatycznych,
✓ doskonalenie autokontroli słuchowej,
✓ rozwijanie percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego,
✓ doskonalenie umiejętności logicznego myślenia,
✓ doskonalenie pamięci.

Cele szczegółowe:
Uczeń;
✓ wykona serię ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne przygotowujące do prawidłowej artykulacji głoski [sz],
✓ wskaże wyrazy , w których występuje głoska [sz],
✓ dobierze w pary pasujące do siebie wyrazy, uzasadni swój wybór,
✓ utworzy poprawnie wyrażenia z użyciem liczebników trzy i sześć.

Metody: logopedyczne: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy, ćwiczenia autokontroli słuchowej, lingwistyczne: metoda słów kluczowych.

Formy pracy: indywidualna praca z dzieckiem.

Czas trwania zajęć: 45min.

Środki dydaktyczne: lustro, ilustracje z wyrazami zawierającymi głoskę [sz]-karty do gry „Zgadnij co zginęło”, karta pracy „Dopasuj co do czego pasuje”, karty do tworzenia zestawów dwuwyrazowych z liczebnikami 3 i 6 (ilustracje przedstawiające: szafę, szalik, koszulę, szufelkę, mysz, kosz, szablę)

Przebieg zajęć:

1. Sprawdzenie zadania domowego.

2.Ćwiczenia narządów mowy:
✓ ćwiczenia języka w celu wzmocnienia jego pionizacji,
✓ ćwiczenia mięśnia okrężnego warg,
✓ przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas realizacji głoski [sz].

3. Zabawa „Posłuchaj” – logopeda wypowiada różne wyrazy zawierające i nie głoskę [sz], kiedy dziecko usłyszy głoskę [sz] klaśnie w ręce.

4. Zabawa „Zgadnij co zginęło” –rozkładamy przed uczniem kilka obrazków . Prosimy , aby powiedziało, co one przedstawiają, czy zna te przedmioty. Następnie prosimy, aby uczestnik zabawy zamknął oczy i chowamy jeden obrazek. Po otwarciu oczu uczeń ma zgadnąć czego brakuje.

5. Zabawa „Dobierz parę” – uczeń nazywa przedstawione ilustracje, dobiera je w pary, uzasadnia swój wybór.
Uczeń dobiera pary:
szafa – szuflada,
koszula – wieszak,
koszyk – gruszki,
poduszka – łóżko,
ptaszek - okruszki

[pic]

6. Ćwiczenia artykulacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych – uczeń powtarza pary słów za logopedą:

|szkolna szatnia |blaszany daszek |
|szklana szyba |paluszek maluszka |
|szalony szakal |powiększona naszywka |
|szkodliwy szampon |lepszy pasztet |
|szeroka szuflada |kosztowna broszka |
|najlepszy szef |kusza Łukasza |
|szlachetne szkło |wyszywana poduszka |
|szare kalosze |wasza szalupa |
|szkolny afisz |pyszna szynka |
|blaszana puszka |koszula Szymona |
|koszyk szpinaku |kapelusz muszkietera |

7.Zabawa „Koło fortuny” – uczeń losuje kartę, nazywa przedstawiony na ilustracji przedmiot, tworzy z jego nazwą zestaw dwuwyrazowy z liczebnikami 3 i 6.

8.Podsumowanie zajęć i pochwała dziecka. Zapisanie pracy domowej.
Połącz w pary pasujące do siebie wyrazy:

|szara |kapelusz |
|szkolna |myszka |
|szary |szatnia |
|szerokie |kasztany |
|trzy |daszek |
|koszyk |gruszek |
|blaszany |szyny |

Bibliografia:
1. Chrzanowska A., Szoplik ...