Dodaj publikację
Autor
Wiesława Fajkowska
Data publikacji
2011-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
319

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jak napisać sprawozdanie? - scenariusz lekcji języka polskiego, którą przeprowadziłam w klasie V.
 Pobierz (doc, 20,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V

Temat: Jak napisać sprawozdanie?

Cele:
Uczeń:
- głośno czyta tekst
- wyszukuje informacje w tekście i odpowiada na pytania
- podkreśla w tekście wyrazy określające następstwo czasowe
- układa plan zdarzeń w formie równoważników zdania
- wie, co to jest sprawozdanie
- potrafi zredagować sprawozdanie

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Metody pracy: aktywna praca z tekstem

Środki dydaktyczne: teksty sprawozdania, słownik języka polskiego

Tok lekcji:

|Ogniwa lekcji |Czynności nauczyciela i ucznia |
|Faza organizacyjno – porządkowa | |
|Rekapitulacja pierwotna: | |
|przypomnienie różnych form wypowiedzi |N. Jakie znacie formy wypowiedzi? |
| |U. Znamy opowiadanie, opis, list, zaproszenie, ogłoszenie, notatkę. |
| |N. Na dzisiejszej lekcji poznacie kolejną formę wypowiedzi - |
| |sprawozdanie |
| | |
|podanie tematu lekcji i celu lekcji |N. podaje temat lekcji i zapisuje na tablicy. |
| |U zapisują w zeszycie. |
| |N. Podaje cel dzisiejszej lekcji. Na dzisiejszej lekcji powinniście |
| |nauczyć się pisać sprawozdanie. |
| | |
| | |
|Część właściwa. |N. rozdaje uczniom teksty sprawozdań, które wklejają do zeszytów. |
| | |
| | |
| | |
|odczytanie treści sprawozdania przez nauczyciela i wybranego ucznia |N. Kiedy miała miejsce akcja sadzenia drzew? |
|praca z tekstem – uczniowie wyszukują informacji w tekście, |U. Akcja sadzenia drzew miała miejsce 15 kwietnia 2009 roku, w |
|odpowiadają na pytania nauczyciela, podkreślają wskazane wyrazy w |środę. |
|tekście |N. Gdzie miała miejsce akcja sadzenia drzew? |
| |U. Akcja sadzenia drzew miała miejsce w Parku Brochowskim we |
| |Wrocławiu. |
| |N. Kto wziął w niej udział? |
| |U. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy VB ze Szkoły Podstawowej |
| |nr 321 we Wrocławiu z wychowawcą. |
| |N. Kto relacjonuje wydarzenia? |
| |U. Wydarzenia relacjonuje jeden z uczestników akcji ( uczeń). |
| |N. Znajdźcie w tekście fragment oceniający akcję. |
| |U szukają. |
| |N. Proszę głośno odczytać ten fragment. |
| |U Odczytuje. |
| |N. Podkreślcie w tekście wyrazy określające następstwo wydarzeń w |
| |czasie. |
| |U podkreślają, a następnie głośno odczytują te wyrazy (następnie, po|
| |dwóch godzinach, po krótkim odpoczynku). |
| |Uczniowie w parach układają plan wydarzeń w formie równoważników |
| |zdania. |
| |Następnie wybrani uczniowie odczytują plan: |
| |- Wymarsz sprzed szkoły. |
| |- Omówienie planu działań przez pana Kowalskiego. |
| |- Realizacja wyznaczonych zadań. |
| |- Zebranie się na placu zabaw. |
| |- Podziękowanie i wręczenie upominków. |
| |- Powrót do szkoły. |
| |N. Co to jest sprawozdanie? |
| |Praca ze słownikiem języka polskiego |
| |U. szukają definicji w słowniku |
| |U. Sprawozdanie to relacja z wydarzeń, których autor był świadkiem |
| |lub uczestnikiem. |
| |N. Jakie elementy musi zawierać? |
| |U. Czas, miejsce i uczestników zdarzenia, przebieg wydarzeń z |
| |zachowaniem kolejności chronologicznej i ocenę opisanych działań. |
| | |
| | |
| |N. Gdzie najczęściej umieszczamy sprawozdania? |
| |U. Sprawozdania najczęściej znajdują się w gazetach. |
| | |
| |U. zapisują w zeszytach przedmiotowych |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
|Zredagowanie notatki | |
| | |
|Rekapitulacja wtórna. | |
| | |
| | |
| | |
| | |
|Zadanie pracy domowej. | |
|Ćwicz. 8 str. 56 ...