Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zmieniać się we wszystko, w co tylko zapragną”.
Jean Cocteau
Już Platon stwierdził: „ Nie zadawaj dzieciom gwałtu nauczaniem-tylko niech się tym bawią, wtedy łatwiej potrafisz dostrzec do czego każdy zdolny jest z natury”.
Jednym z głównych celów koła teatralnego „Zielony balonik” jest przygotowanie dzieci
do uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez udział w zabawach teatralnych. Istotę teatru i jego wartości małe dziecko rozumie wtedy, gdy samo znajdzie się „po drugiej stronie” kurtyny.
Już od klasy zerowej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Koszalinie mają okazję poznać atmosferę teatru, oglądać przedstawienia w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego.
Kontynuacją spotkań teatralnych są wizyty aktorów koszalińskiego teatru. Spotkania te mają charakter lekcji edukacyjnych. Dzieci dowiadują się jakie osoby są zaangażowane, by mogła powstać sztuka teatralna, poznają nowe słowa: reżyser, kurtyna, scenograf, scenarzysta, choreograf.
Uczniowie podczas takich spotkań mają zapewnione warunki do prawidłowego rozwoju artystycznego, duchowego i intelektualnego, kształtują umiejętność posługiwania się językiem ojczystym.
Spotkania z poetami: Krystyną Pilecką, Reginą Adamowicz, Czesławem Kuriatą i ich książkami dla dzieci, były okazją do wygłaszania z pamięci wierszy, fragmentów prozy, nauki czytania
z uwzględnianiem znaków przestankowych, wyrabiania nawyków czytelniczych.
Zainspirowane słowem, tańcem i teatrem, dzieci zaczęły pokazywać swoje umiejętności podczas różnych uroczystości i spotkań. Wyrażały swoje uczucia i emocje za pomocą ruchu, mimiki oraz mowy ciała. Świetnie identyfikowały się z odgrywanymi postaciami, ukazując swoje zdolności sceniczne.
Inscenizacje muzyczne doskonalą umiejętność wyrażania nastroju odbieranej muzyki. Mali artyści rozbudzają wyobraźnię sceniczną i scenograficzną, czego efektem jest samodzielne tworzenie układów choreograficznych, projektowanie kostiumów i elementów scenografii. Jedną
z najcenniejszych zalet spotkań ze sztuką jest zdobywanie umiejętności publicznego występowania, pokonywania własnych słabości, lęków, nabierania wiary we własne siły.
Edukacja teatralna ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania wspólnego dzieła, z którym się wszyscy identyfikują, którym się wszyscy cieszą. Pozwala razem spędzić czas, zacieśnia więzi, wzmacnia, uzdrawia, ma działanie terapeutyczne. Pozwala rodzicom zobaczyć swoje dziecko zupełnie z innej perspektywy. Rozwija zainteresowania nie tylko teatrem, ale literaturą, muzyką, dziedzictwem kultury narodowej i światowej. Realizując koła zainteresowań, które mają na celu rozwijanie zdolności, chcemy przekazać istotne przesłanie, które ma za zadanie dać dzieciom poczucie wiary we własne siły, obudzić w nich motywację do różnych działań, które zostaną wykorzystane w każdej innej dziedzinie przyszłego dorosłego życia…„I na tym szczeblu dopiero życie jest coś warte: wtedy, gdy człowiek piękno samo w sobie ogląda.”
G; Śmierzewska, D. Grundkowska