Dodaj publikację
Autor
Justyna Ratajczak
Data publikacji
2011-05-09
Średnia ocena
5,00
Pobrań
89

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka angielskiego, którego tematem jest proponowanie spędzenia wolnego czasu i odpowiednia reakcja na propozycje. Zawarta jest tam prezentacja tej funkcji językowej oraz przećwiczenie w ciekawym zadaniu komunikacyjnym.
 Pobierz (doc, 28,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

MAKING SUGGESTIONS

NAUCZYCIEL:...............

KLASA: I gimnazjum

POZIOM NAUCZANIA: Elementary

DATA:.......................

CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 min.

TEMAT LEKCJI: .Making suggestins. Sposoby proponowania spędzenia wolnego czasu.
CELE OGÓLNE:
- kształcenie umiejętności mówienia
- kształcenie sprawności rozumienia ze słuchu w celu wskazania danych informacji
SZCZEGÓŁOWE CELE LEKCJI:
- uczeń potrafi wskazać w tekście słuchanym nową funkcję językową
- uczeń potrafi zaproponować spędzenie czasu na kilka sposobów, zaakceptować propozycję bądź odrzucić ją
MATERIAŁ LEKSYKALNO-GRAMATYCZNY:
- zwroty proponujące typu: Shall we....?, Why don’t we....?, How about....?, Would you like to ....?, How (What) about.........?
- zwroty związane ze spędzaniem czasu wolnego
TECHNIKI PRACY LEKCYJNEJ: słuchanie scenki z wykorzystaniem maskotek, rozmowa w parach, ćwiczenia komunikacyjne
FORMY PRACY: zbiorowa, w parach, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst scenki, maskotki, książka z ćwiczeniami
PRZEBIEG LEKCJI:
1) Rozgrzewka językowa: kalambury. Uczniowie pokazują czynności, które można robić w wolnym czasie, zgadują.
2) Nauczyciel zapowiada, że dziś nauczą się proponować koledze spędzenie czasu wolnego. Przedstawia maskotki, Lisę i Andrew, którzy im w tym pomogą. Zadaniem uczniów podczas scenki odgrywanej przez nauczyciela z pomocą maskotek, jest wypisanie zwrotów, które posłużyły do zaproponowania wspólnego spędzenia czasu oraz raczej podczas drugiego słuchania sposobów akceptacji lub odmowy.

Scenka:
Andrew (n-l macha odpowiednią maskotką): Have you got any plans for Saturday evening, Lisa? What would you like to do?
Lisa: I don’t know yet. Shall we go to the concert?
A: Oh, no. I’m not very keen on classical music. Why don’t we go to the match?
L: Oh, no. Not the match again, we saw one two weeks ago. How about seeing the musical in the theatre.
A: I think, that’s a good idea. Let’s go there. I’ll arrange the tickets and pick you up at six.
L: Sounds great. So, see you on Saturday.
3) Po dwukrotnym odegraniu dialogu, nauczyciel zbiera od uczniów usłyszane sposoby proponowania i akceptacji bądź odmowy i zapisuje na tablicy. Zwraca uwagę uczniów na formę czasownika, który następuje po danym zwrocie. Poczym następuje przepisanie.
4) Nauczyciel chodzi po klasie i uczniowie losują rzeczownik, do którego trzeba dodać odpowiedni czasownik i złożyć sąsiadowi propozycje, używając jednego z podanych zwrotów, sąsiad reaguje. Np. losuje –disco, ma zaproponować – Shall we go to the disco?
5) Uczniowie wykonują ćwiczenia przewidziane do tego tematu w zeszycie ćwiczeń lub podręczniku.
6) W zeszytach uczniowie szkicują tabelkę

|Time |afternoon |Evening |
|Friday | | |
|Saturday | | |
|Sunday | | |

W trzech dowolnych miejscach wpisują swoje plany na dany czas. Ich ...