Dodaj publikację
Autor
Wioletta Sroka
Data publikacji
2011-05-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
126

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji z wychowania fizycznego dla uczniów gimnazjum.
 Pobierz (doc, 55,0 KB)

Podgląd treści


LEKCJA POKAZOWA

Temat: Doskonalenie podań i chwytów piłki w miejscu i w ruchu- piłka ręczna
Prowadzący: mgr Wioletta Sroka
Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne
Liczba ćwiczących: 15
Przybory i przyrządy: piłki ręczne, szarfy
Data 07 03 2011

CELE LEKCJI

1. Doskonalenie podań piłki LR i PR
2. Doskonalenie chwytów piłek półgórnych oburącz
3. Kształtowanie umiejętności szybkiej oceny sytuacji, przewidywanie ruchów partnera

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

1. Motoryczność
Uczeń:
- rozwinie koordynacje ruchową
- rozwinie siłę mm rąk

2. Umiejętności
Uczeń uczy się:
- prowadzić piłkę LR i PR nie kierując wzroku na kozłowaną piłkę
- wykonywać podanie piłki jednorącz LR i PR oraz kozłem w szybkiej wymianie piłek ze współćwiczącymi
- szybko ocenić sytuację na boisku, przewidzieć ruchy partnera i przeciwnika
- koordynacji wzrokowo-ruchowej
- uczy się wyczuwać odległość i przestrzeń

3.Wiadomości
Uczeń poznaje:
- znaczenie wykonania dokładnego podania
- jak zachować się w szybko zmieniających się sytuacjach podczas ćwiczeń z piłką

4. Postawy
Uczeń:
- umie współpracować w zespołach
- aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym i jego organizacji
- w swoim działaniu kieruje się dyscypliną
- respektuje zasadę współzawodnictwa sportowego

METODY

- Realizacji zadań ruchowych: metoda zabawowa-klasyczna, metoda naśladowcza, metoda zadaniowa-ścisła
- Metody nauczania ruchu: metoda syntetyczna, współzawodnictwo zespołowe i indywidualne, metoda wpływu sytuacyjnego i społecznego
- Metody przekazywania i zdobywania wiadomości: pokaz z objaśnieniem i wykonanie zadań ruchowych

FORMY

- frontalna
- zespołowa
- indywidualna

|Tok lekcji |Zadania do realizacji |Czas |Uwagi |
|CZĘŚĆ WSTĘPNA | | | |
| | | | |
|1. Czynności | | | |
|organizacyjno-porządkowe |Zbiórka, powitanie, sprawdzenie listy obecności, kontrola | |Zbiórka w szeregu |
| |stroju gimnastycznego |3 min | |
|2. Zapoznanie się z zadaniami | | | |
|lekcji. | | | |
| |Omówienie przebiegu lekcji |2 min | |
|3. Zabawa ożywiająca | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|4.Psychomotoryczna aktywizacja |„Berek krzyżak” |3 min | |
|grupy |uciekający bronią się przed berkiem przechodząc dwójkami | | |
| |do leżenia w poprzek jeden na drugiego(tworząc krzyż) | | |
| | | | |
| | | | |
|a) ćw. Rozgrzewające RR |-krążenia w stawach łokciowych i nadgarstkowych | | |
| |-naprzemianstronne krążenia RR w przód i w tył | | |
| |-opad T i wymachy RR w bok | |Trucht w miejscu, ćwiczący |
| |-pozycja jw. wymachy RR w przód i w tył | |tworzą koło |
| | | | |
| | |10x | |
| |-krążenia w stawach kolanowych | | |
| |-krążenia w stawach skokowych |10x | |
|b) ćw. Rozgrzewające NN |-pozycja wyjściowa-przodem do siebie, przysiad i wyskok z |10x | |
| |klaśnięciem w dłonie partnera | | |
| |-pozycja jw.- przysiady raz na L raz na PN | | |
| | | | |
| |P.w. leżenie przodem- odm achy T w górę | |Uczniowie dobierają się |
| | | |parami |
| |Leżenie tyłem, RR wyciągnięte w górę, chwyt partnera za |10x | |
| |stawy skokowe. Uczeń wykonuje krążenia NN nie dotykając | |Ćwiczący trzymają się |
|c) ćw. rozgrzewające G |podłoża | |skrzyżnie za ręce |
| | |10x | |
|d) ćw. Rozgrzewające B | | | |
| | | | |
| | |10x |Partner staje w lekkim |
| | | |rozkroku za głową ...