Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
PRZYCZYNY SIĘGANIA PO ALKOHOL PRZEZ DZIECI.
Nikt nie musi państwu mówić, ile robicie dla swoich dzieci, które właśnie wchodzą w wiek dojrzewania. Nie trzeba udowadniać, ile ciężkiej pracy, czasu i wysiłku – żeby już nie wspomnieć o nieskończonej cierpliwości – wymaga wychowanie każdego dziecka. Dbacie, by dostatecznie długo spało i dobrze się odżywiało. Tulicie je, gdy ma koszmarne sny, pocieszacie z powodu kiepskiego stopnia itp. Ale w naszym życiu, tak jak w życiu każdej rodziny, morze zdarzyć się coś, co wystawi na próbę rodzicielskie siły, wywoła lęk, sprawi, że poczujecie się bezradni... Jaka to będzie próba – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że może to być alkohol.
Z przeprowadzonych ankiet w klasach V wynika, że prawie każdy uczeń próbował, byli uczniowie, którym to się zdarzyło nawet kilka razy.
Wraz ze zmianą wzorów konsumpcji w Polsce oraz obfitym zaopatrzeniem sklepów w napoje alkoholowe, młodzi ludzie coraz częściej systematycznie piją piwo, a są tacy, którzy robią to codziennie. Na dodatek żyją w przekonaniu, że piwo to przecież żaden alkohol. Ta nowa moda dotyczy zarówno dorastających chłopców, jak i dziewcząt. Piwo jest reklamowane jako napój skojarzony z zabawą, energią, młodością. Ponad połowa młodych ludzi pije alkohol we własnym domu, 14 %- u krewnych, a co dziesiąty u przyjaciół. Niemal 10 % stwierdziło, że pije na ulicy, 4 % - że w lokalu.
JA SAM CZASEM COŚ PIJĘ, WIĘC JAK MAM SWOJEMU DZIECKU MÓWIĆ,
ŻEBY TEGO NIE ROBIŁO?
To proste.
Są bowiem oczywiste powody, dla których picie niewielkich ilości alkoholu, choć nie szkodzi dorosłym, bywa niebezpieczne dla dzieci. Ważne jednak, w jaki sposób powiecie państwo o tym swojemu dziecku. Jak najlepiej zacząć?
Po pierwsze od tego, że organizm dziecka czy młodego człowieka różni się od organizmu człowieka dojrzałego. Młody organizm nadal rośnie i rozwija się – zarówno w środku jak i na zewnątrz. Picie alkoholu przed okresem dojrzewania i w czasie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, rozwój psychiczny i fizyczny, utrudnić uczenie się, zaburzyć zdrowe kontakty z rówieśnikami i dorosłymi.
Po drugie dzieci i młodzież nie poznali jeszcze granicy bezpieczeństwa, a alkohol, choćby tylko jedno piwo, działa przecież znacznie silniej na człowieka młodego niż dorosłego. Po alkoholu poważnemu zaburzeniu ulega zdolność oceny rzeczywistości, refleks i koordynacja ruchowa. Nawet po jednym piwie pływanie może okazać się niebezpieczne, jazda rowerem niemożliwa, a nauczenie się czegoś niemożliwe.
Po trzecie młodzi ludzie są mniej odporni na presję rówieśników, którzy chcąc im zaimponować demonstrują swoją odwagę po alkoholu. Powiedz swojemu dziecku, że je kochasz i zależy ci na ...