Dodaj publikację
Autor
ANNA FABISIAK
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
128

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji o tematyce kulturowej, poświęconej podstawowym zagadnieniom dotyczącym życia w Australii. Jest to ciekawa alternatywa dla zagadnień kulturowych odnoszących się do angielskiego obszaru językowego.
 Pobierz (doc, 152,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Nazwa szkoły: Miejski Zespół Szkół Nr 2 - Gimnazjum z Oddziałami
Integracyjnymi nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.
Klasa: I
Poziom: średnio-zaawansowany
Liczba uczniów: 9
• Chłopcy: 3
• Dziewczęta: 6
Data: 28.03.2011r. (poniedziałek)
Czas trwania lekcji: 45 minut
Nauczyciel prowadzący: Anna Fabisiak

Temat lekcji: Australia – an unusual country. (Australia – niezwykły kraj)

Cel główny: zwiększenie świadomości kulturowej uczniów w odniesieniu do wybranych zagadnień dotyczących Australii jako angielskiego obszaru językowego.
Cele operacyjne: Uczniowie:
▪ posiadają najistotniejsze informacje związane z Australią (rdzenna ludność; język urzędowy; flaga; flora i fauna, itd.),
▪ potrafią dokonać porównań elementów kulturowych Australii i innych krajów świata,
▪ czytają i na podstawie własnej wiedzy uzupełniają tekst dotyczący życia w Australii,
▪ słuchają nagrania audio w celu sprawdzenia poprawności swoich odpowiedzi,
▪ dopasowują zwroty typowe dla australijskiej odmiany języka angielskiego do ich definicji,
▪ słuchają nagrania w celu udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące pobytu w Australii brytyjskiej nastolatki,
▪ pracując w grupach systematyzują wiedzę dotyczącą Australii wykorzystując metodę aktywizującą o nazwie „Mapa Mentalna” (ang. „Mind Map”),
Cele wychowawcze:
• kształtowanie postaw ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur,
• promowanie różnorodności językowej,
• efektywne współdziałanie podczas pracy w parach i grupach,
• współodpowiedzialność za pracę grupy, właściwy podział obowiązków,
• rozwijanie kreatywności uczniów poprzez stosowanie technik aktywizujących.

Środki dydaktyczne:
▪ karteczki (wordcards) przedstawiające wybrane zagadnienia kultury Australii i innych krajów świata, służące do tworzenia porównań,
▪ prezentacja w programie Power Point,
▪ karty pracy z ćwiczeniami sprawdzającymi rozumienie tekstu czytanego,
▪ nagranie audio, przy udziale którego uczniowie sprawdzają poprawność udzielonych odpowiedzi
▪ karty pracy z wyrażeniami typowymi dla australijskiej odmiany języka angielskiego,
▪ podręcznik ”New Snapshot, pre-intermediate”, wyd. Pearson-Longman;
▪ podręcznik “Winners 3”, wyd. Oxford University Press;
▪ materiały do tworzenia „map mentalnych”
▪ karty pracy z ćwiczeniami zadanymi jako praca domowa,
▪ linki do stron internetowych z ciekawymi informacjami na temat Australii.
Formy pracy:
▪ z całą grupa,
▪ indywidualna,
▪ w parach,
▪ w małych grupach.
Metody pracy:
▪ aktywizujące,
▪ podające.

Przebieg zajęć

|Etap lekcji |Procedura |Czas trwania poszczególnego |Rodzaj interakcji |
| | |etapu | |
|Wprowadzenie (Lead-in) |Nauczyciel wita uczniów. |5 minut |N-Ucz |
| | | | |
| |Nauczyciel rozdaje każdemu | | |
| |uczniowi karteczki z zagadnieniami | | |
| |kulturowymi dotyczącymi Australii | | |
| |i innych krajów świata. | | |
| |Uczniowie dokonują porównań | | |
| |danych elementów kulturowych | | |
| |[ZAŁĄCZNIK 1]. | | |
| | | | |
|Powtórzenie słownictwa | | | |
|związanego z Australią |Uczniowie podają przykłady słownictwa dotyczącego |5 minut |Ucz |
| |Australii z poprzednich zajęć lekcyjnych-z wykorzystaniem | | |
| |prezentacji w Power Point. | | |
| | | | |
| |Nauczyciel pyta uczniów co będzie tematem lekcji. | | |
| |Uczniowie podają swoje pomysły. Nauczyciel zapisuje na | |N-Ucz |
| |tablicy temat lekcji. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|Doskonalenie umiejętności |Uczniowie indywidualnie uzupełniają tekst dotyczący życia | | |
|rozumienia tekstu czytanego |w Australii – położenia, środowiska naturalnego, itd ...