Dodaj publikację
Autor
Gabriela Cieślik
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozpoznawanie i nazywanie kolorów podstawowych przez dzieci 3-letnie.
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEGO

Dnia: 30.03.2010r.

Placówka: Miejskie Przedszkole nr 7

Prowadząca: mgr Gabriela Cieślik

Grupa wiekowa: 3-latki

Obszary edukacyjne:

kształtowanie umiejętności społecznych dzieci porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (1.1);

wspomaganie rozwoju mowy (3.1);

wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i otoczenia (4.1;4.2)

kształtowanie gotowości do nauki czytania (14.2)

Temat: ,,Zajączek wielkanocny poznaje kolory”- rozpoznawanie i nazywanie kolorów podstawowych.

CELE OGÓLNE:

rozpoznawanie i nazywanie barw podstawowych;

motywowanie do wspólnej zabawy i ilustrowania ruchem prostych piosenek;

zachęcenie dzieci do wypowiedzi na temat;

kształcenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy

w praktycznym działaniu.

CELE OPERACYJNE:

potrafi rozpoznać wybrane kolory;

potrafi nazwać wybrane kolory;

potrafi przeanalizować tekst zagadki i podać jej rozwiązanie;

klasyfikuje przedmioty ze względu na wspólną cechę-kolor;

słucha i wykonuje polecenia nauczycielki.

METODY:

Czynna-zadań stawianych do wykonania

Oglądowa- ilustracje

Słowna -rozmowa, zagadki, objaśnienia.

FORMY PRACY:

-praca z całą grupą

-indywidualna

POMOCE: kukiełka zajączka, ilustracje, koszyki w barwach podstawowych, klocki w kolorach podstawowych, szablony jajek do naklejania na koszykach, kredki w barwach podstawowych, obrazki przedstawiające zająca do indywidualnej pracy

PRZEBIEG.

Powitanie piosenką ,,W leśniczówce...''i przywitanie zająca wielkanocnego (kukiełki),który prosi dzieci o pomoc:

Ja jestem zającem Wielkanocnym ogłaszam wszem i wobec, że święta się zbliżają.

Prezenty dla was w tych kolorowych koszykach przyniosę, jeśli mi pomożecie.

Zając prosi dzieci o nazwanie kolorów koszyków, z którymi do nich przybył:

Ten kolor ma słońce i niektóre kwiaty na łące . (żółty)

W tym kolorze jest trawa, liście i mech. (zielony)

Ten kolor ma woda i niebo.( niebieski)

Ten kolor ma mak, biedronka a i wóz strażacki go także ma. (czerwony)

Zachęcenie do wkładania do koszyczków ,,czarodziejskich klocków” zgodnie z kolorem koszyka-klasyfikacja:

A teraz gdy powiem Raz dwa trzy czarodziejskie klocki do koszyków pomożecie włożyć mi.

Wskazanie na sylwety zajączków umieszczonych na tablicy- wyszukiwanie różnic (kolor wstążek) i dobranie każdemu zającowi odpowiedniego koloru koszyka:

Dziękuję za pełne koszyki. O popatrzcie tam na łące przybyły mi z pomocą inne zające ,ale one też mają kłopot nie wiedzą ,które mają wybrać koszyki. Mam nadzieję, że im pomożecie.

Naklejanie na koszyki odpowiednich jednokolorowych pisanek w kolorach podstawowych:

Wielkanocną tradycją jest jajka malować,

lecz uwaga zające

chcą je zabrać i w koszyku schować ,

by potem wszystkie jajka

z prezentami wam przynieść.

Myślę, że im też pomożecie.

Zabawa ruchowa z elementem podskoku ,,Zajączki”.

Dokończ moją kokardę-rysowanie odpowiednim kolorem kredki ...