Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZE ZAJEĆ Z LEKTURĄ SZKOLNĄ
ADAM BAHDAJ „PILOT I JA”
LEKCJA 1
BLOK TEMATYCZNY: Nasze lektury
I. TEMAT DNIA: Lot samolotem
II. TEMAT TREŚCI DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH: Kształcenie umiejętności swobodnego wypowiadania się w oparciu o własne doświadczenia i lekturę „Pilot i ja”
III. CELE EDUKACYJE:
✓ Doskonalenie umiejętności wypowiadania się całymi zdaniami
✓ Wdrażanie do swobodnych wypowiedzi na określony temat
✓ Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami samolotów
✓ Poszerzenie zasobu słownictwa o wyrazy związane z samolotem i o zawody ludzi pracujących na lotnisku
✓ Zapoznanie z twórczością Adama Bahdaja
METODY:
✓ Podające (opowiadanie)
✓ Poszukujące (pogadanka)
✓ Operatywne (ćwiczenia)
FORMY:
✓ Zbiorowa (jednolita)
✓ Indywidualna (jednolita)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadka, model samolotu, ilustracje różnych samolotów, blok, kredki, różne książki napisane przez A. Bahdaja
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zagadka, której hasłem jest samolot
„Odrzutowy, osobowy
co to za maszyna?
Gdy silniki włącza
to start rozpoczyna”
lub
„Nie osa, nie motyl i nie ptak, a lata.
Ty nim również polecieć możesz
W dalekie kraje, w góry i nad morze”
✓ Czy może ktoś z was podróżował już samolotem?
✓ Czy byliście na lotnisku? (Gdzie znajduje się najbliższe lotnisko?)
2. Rozmowa na temat samolotu z wykorzystaniem modelu
✓ Czy wszyscy widzą jak wyglądają samoloty pasażerskie?
✓ Jakie części możemy wyróżnić w samolocie – w jego budowie?
✓ Jak myślicie, dlaczego samolot ma taki kształt?
✓ Czy chcielibyście mieszkać niedaleko lotniska?
3. Rozmowa na temat różnych rodzajów samolotów na podstawie ilustracji
✓ Czy znacie jakieś rodzaje samolotów?
✓ Czy samoloty są wykorzystywane tylko do przewozu ludzi?
Ilustracje samolotów: pasażerski, myśliwiec, śmigłowiec, awionetka, bombowiec – omówienie, do czego są dane samoloty wykorzystywane.
4. Przepisanie do zeszytu nazw samolotów ze zwróceniem uwagi na trudności w pisowni
5. Zabawa ruchowa (dzieci naśladują start i lądowanie samolotów)
6. Rozmowa na temat wyrazów związanych z samolotem (przypięcie na tablicy różnych wyrazów, z których dzieci wybierają te, które związane są z tematem)
LOTNISKO, PAS STARTOWY, PILOT, MECHANICY, STEWARDESSY, NAWIGATOR ITP.
Wybranie wyrazów i uzasadnienie wyboru.
7. Nawiązanie do książki „Pilot i ja”
Przedstawienie postaci autora, wystawka jego książek
Wykonanie metryczki książki: autor, tytuł, postacie
Przepisanie metryczki do zeszytu
8. Odszukanie fragmentu, który pozwoli na odpowiedź na pytanie: Jakie samoloty malował Waluś?
Dzieci odszukują samodzielnie ten fragment
Odczytanie fragmentu
9. Praca plastyczna „Mój wymarzony samolot”
LEKCJA 2
BLOK TEAMATYCZNY: Nasze lektury
TEMAT DNIA: Marzenie Walusia
I. TEMAT TRESCI DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH: Kształtowanie umiejętności opowiadania o przygodach bohatera przy wykorzystaniu ilustracji i rozsypanki zdaniowej.
II. CELE EDUKACYJNE:
✓ Wdrażanie do logicznego myślenia
✓ Doskonalenie umiejętności opowiadania o przygodach bohatera w oparciu o kolejno ułożone ilustracje
✓ Układanie zdań z ...