Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Odpoczynek czynny i bierny na świeżym powietrzu jako najefektowniejszy sposób regeneracji sił
Odpoczynek jednym kojarzy się z wylegiwaniem na kanapie, innym z uprawianiem sportu. Niezależnie od tego, kto co woli i częściej stosuje, obie formy odpoczynku konieczne są dla naszego zdrowia psychofizycznego. Racjonalny, zdrowy tryb życia zakłada bowiem odpowiednie proporcje. Dojrzały człowiek, któremu znaczną część czasu zajmuje praca, powinien kształtować swój rytm życia w zależności od takich czynników jak: rodzaj wykonywanej pracy, płeć, wiek, stan zdrowia itp. Obie formy odpoczynku, zarówno bierna, jak i czynna, powinny ? biorąc pod uwagę tryb życia - harmonijnie ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać.
Odpoczynek bierny
Jest to ograniczenie do minimum wszelkiej aktywności ? zarówno mięśniowej, jak i umysłowej. Najbardziej efektywną formę takiego odpoczynku stanowi sen, a szczególnie jego faza REM. Wtedy właśnie następuje wyraźne obniżenie napięcia mięśni szkieletowych. Podczas snu odpoczywają także: centralny układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i układ oddechowy. Inne formy biernego odpoczynku to np. czytanie lub oglądanie telewizji. Układ ruchowy będzie podczas tych czynności odpoczywał, o ile zapewni się kręgosłupowi odpowiednio twardą i ukształtowaną podpórkę.
Odpoczynek czynny
To pełna aktywność ruchowa. Przejawia się ona w praktycznie każdym ruchu, jaki wykonujemy, również w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy chodzenie. Ale aby aktywność ruchowa sprawiała przyjemność, najlepiej dobierać ją w zależności od stopnia i rozległości zmęczenia oraz indywidualnych upodobań. Mogą to być np. spacery, turystyka, praca na działce czy sport. Ważne, żeby wypoczynek aktywny był tak regularny, jak regularnie odpoczywamy biernie np. podczas snu.
Jeśli więc po całym dniu spędzonym w ?siedzącej? pracy, mamy zamiar położyć się przed telewizorem, a następnie pójść spać, nie ma mowy o odpowiednich proporcjach wypoczynku. Dobrze, jeśli aktywny wypoczynek będzie codziennie przyjemnym zakończeniem dnia, np. w formie wieczornego spaceru, natomiast trzy razy w tygodniu będzie on przybierał formę nieco bardziej intensywną, np. jako sport. Należy pamiętać, że codzienna rekreacja wpływa pozytywnie na samopoczucie, sprawność fizyczną i stan psychiczny. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści i sprawia, że jakość naszego życia jest po prostu lepsza.
Wysiłek to przede wszystkim najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń.Ma on korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz ruchu, a także usprawnia procesy metaboliczne.
Układ oddechowy. Regularna aktywność fizyczna zwiększa pojemność życiową płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Wszystko to sprawia, że organizm zyskuje lepszą wytrzymałość ? wolniej się męczy i dłużej zachowuje siły.
Układ krwionośny. Dzięki systematycznemu wysiłkowi rośnie objętość krwi znajdującej się ...