Dodaj publikację
Autor
Justyna Pokomeda
Data publikacji
2011-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
147

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Plan zajęć dla III klasy gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
(4 godziny lekcyjne)

TEMAT: OTO JA

BLOK TEMATYCZNY: Oto Ja.

TERMIN: 23 listopada 2010r.

CEL OPERACYJNY: Znamy cechy i budowę naszego ciała.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Uczeń nazywa części ciała człowieka,
• Zna zwyczaje i zasady bezpieczeństwa,
• Doskonali umiejętność słuchania opowiadania ze zrozumieniem,
• Wskazywanie części ciała na sobie, koledze, na płaszczyźnie
• Rozumie pojęcia wielkości: mały-mniejszy, duży-większy.

CEL REWALIDACYJNY:
• Uczeń doskonali percepcję słuchową,
• Doskonali motorykę artykulacyjną,
• Doskonali motorykę małą,
• Rozwija empatię i postawę opiekuńczą.

METODY PRACY:
• Metoda ośrodków pracy,
• Rozmowy kierowanej,
• Zajęcia praktyczne,
• Zajęcia plastyczno – techniczne,
• Naśladownictwa,

POMOCE DYDAKTYCZNE:
• kolorowa bibuła,
• plastelina,
• klej,
• mazaki,
• kredki,
• kolorowe materiały,
• nożyczki,
• farby plakatowe,
• arkusz szarego papieru,
• blok rysunkowy,
• ilustracje przedstawiające postać człowieka.
Przebieg zajęć.

I. Zajęcia wstępne.

1. Przywitanie z dziećmi.
2. Wyznaczenie dyżurnego.
3. Ćwiczenia kalendarzowe.
4. Rozmowa wstępna: co wiemy o budowie naszego ciała:
(ile mamy rąk, nóg, palców u rąk i nóg, jakiego kolory możemy mieć: oczy, włosy, itp. ).

II. Część zasadnicza.

1. Omówienie obrazka- „Części ciała człowieka”.
a. omawiają części ciała człowieka.
2. Co lubimy? – swobodne wypowiedzi dzieci.

III. Część końcowa.

1. Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdania
a. dopasowują materiały do postaci człowieka na arkuszu papieru.
2. Podsumowanie pracy zespołu.
3. Praca domowa: opis mojego przyjaciela

Uwaga
Ocena pracy dziecka jest zindywidualizowana i bieżąca.
Samodzielność w działaniu jest zróżnicowana, dostosowana do możliwości dziecka.

Przygotowała
Justyna Pokomeda