Dodaj publikację
Autor
Justyna Pokomeda
Data publikacji
2011-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
84

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


Plan zajęć dla III klasy gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
(2 godziny lekcyjne)

TEMAT: Znaczenie segregacji śmieci w XXI wieku.

BLOK TEMATYCZNY: Dbamy o nasze planetę

TERMIN: 21 września 2010r.

CEL OPERACYJNY:
• utrwalenie nawyku sortowania śmieci
• konieczność sortowania śmieci

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Wyjaśnienie podstawowych haseł dotyczących sortowania śmieci (odpady, recykling, utylizacja...)
• Wyszukiwanie wiadomości na temat szkodliwości odpadów
• Objaśnienie sposobu sortowania

CEL REWALIDACYJNY:
• Uczeń doskonali percepcję słuchową,
• Doskonali motorykę artykulacyjną,
• Rozwija empatię i postawę opiekuńczą.

METODY PRACY:
• Słowna: opowiadanie, rozmowa, śpiew
• Poglądowa
• Ćwiczenia praktyczne – segregacja śmieci

POMOCE DYDAKTYCZNE:
• materiały edukacyjne dotyczące segregacji śmieci ( broszury, foldery...)
• zbiór wierszy „Abecadło śmieciadło”
• odpady: mokre, suche, niebezpieczne
• karty pracy

Przebieg zajęć.

I. Zajęcia wstępne.

1. Przywitanie z uczniami.
2. Wyznaczenie dyżurnego.
3. Ćwiczenia kalendarzowe.
4. Rozmowa wstępna: pogadanka na temat zachowania czystości wokół nas ( w domu, w szkole...)

II. Część zasadnicza.

1. Wyjaśnienie pojęć: ekologia, segregacja śmieci, surowce wtórne, utylizacja śmieci, recykling.
a. pokaz materiałów edukacyjnych
2. Wyjaśnienie pojęć: odpady suche, odpady mokre, odpady niebezpieczne
a. pokaz tych odpadów
3. Czytanie wierszy przez uczniów zawartych w zbiorze wierszy pt. „Abecadło śmieciadło”:
„A jak aluminiowa puszka”
„B jak baterie”
„E jak elektrośmieci”
„H jak huta szkła”
„J jak jabłko”
„L jak lekarstwa”...
(każdy uczeń posiada egzemplarz zbioru wierszy „Abecadło śmieciadło”)
4. Rozmowa na temat przeczytanych wierszy

III. Część końcowa.

1. Podział przedmiotów na trzy grupy. Segregacja śmieci z podziałem na:
a. suche
b. mokre
c. niebezpieczne.
2. Omówienie prac grupowych – podsumowanie pracy.
3. Praca indywidualna: karta pracy – w jaki sposób przygotowujemy śmieci do wyrzucenia?
4. Podsumowanie zajęć

Uwaga
Ocena pracy dziecka jest zindywidualizowana i bieżąca.
Samodzielność w działaniu jest zróżnicowana, dostosowana do możliwości dziecka.

Przygotowała
Justyna Pokomeda