Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji z języka niemieckiego w klasie VI
Temat: „Die lieben Pflichten”
Cel główny: Uczeń nazywa obowiązki domowe.
Cele szczegółowe: Uczeń wyraża przymus, odmienia czasownik modalny „müssen”
w czasie teraźniejszym, zna szyk wyrazów w zdaniu
z czasownikiem modalnym, określa częstotliwość wykonywanych czynności
Metody: komunikatywna, gramatyczno-tłumaczeniowa
Formy organizacyjne: plenum, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik Punkt kl. VI, zeszyt przedmiotowy, kserokopie ze
słownictwem, karteczki z nazwami czynności, szyldy z
przysłówkami częstotliwości
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
• Przywitanie z klasą i sprawdzenie listy obecności.
• Przypomnienie odmiany czasownika modalnego „müssen“ i szyku wyrazów
z czasownikiem modalnym (nauczyciel pisze na tablicy rozsypankę wyrazową, uczniowie układają prawidłowe zdania).
• Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach przedmiotowych.
• Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenie 28a str. 24 polegające na odgadnięciu nazwy obowiązku domowego.
Faza realizacyjna:
• Uczniowie otrzymują kartki ze słownictwem dotyczącym obowiązków domowych. Nauczyciel czyta na głos zdania, uczniowie powtarzają za nim,
a następnie czytają samodzielnie.
• Nauczyciel proponuje uczniom zabawę językową polegającą na odgadywaniu czynności oznaczających obowiązki domowe przedstawionych przy pomocy pantomimy. Uczniowie odgadują, układając zdania w 2 osobie liczby pojedynczej: Du kochst.
• Nauczyciel prezentuje uczniom przy pomocy szyldów przymocowanych do tablicy przysłówki częstotliwości. Zadanie uczniów polega na uporządkowaniu przysłówków od największej częstotliwości do najmniejszej. Następnie zapisują je w zeszycie przedmiotowym.
• Uczniowie tworzą zdania z przysłówkami częstotliwości, określając, jak często wykonują swoje obowiązki domowe, następnie zapisują 3 utworzone przez siebie zdania w zeszycie przedmiotowym.
• Nauczyciel prosi uczniów o tworzenie zdań dotyczących obowiązków domowych z czasownikiem modalnym müssen oraz przysłówkami częstotliwości. Uczniowie zapisują dwa utworzone przez siebie zdania w zeszycie przedmiotowym.
Faza podsumowująca:
• Nauczyciel z uczniami przypomina czego dotyczyło słownictwo poznane na lekcji.
• Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
• Nauczyciel zadaje pracę domową: przyswoić pamięciowo słownictwo dotyczące obowiązków domowych 31a str. 40, 32 str. 41. Dla uczniów zdolnych znaleźć w słowniku i przyswoić 5 innych nazw obowiązków domowych.
Poniżej zamieszczam kartki ze słownictwem i szyldy z przysłówkami.
|Ich bringe den Müll weg. – Wynoszę śmieci. |Ich füttere die Haustiere. – Karmię |
|Ich koche. – Gotuję. |zwierzęta. |
|Ich decke den Tisch. – Nakrywam stół. |Ich mache Ordnung. – Robię porządek. |
|Ich kaufe ein. – Robię zakupy. |Ich mache das Bett – Ścielę łóżko. |
|Ich wasche ab. / Ich spüle das Geschirr. – |Ich gieße Blumen. – Podlewam kwiaty. |
|Zmywam naczynia. |Ich putze das Auto. – Myję samochód. |
|Ich sauge staub. – Odkurzam. |Ich mähe den Rasen. – Koszę trawę. |
|Ich räume auf. – Sprzątam. |Ich wasche. – Piorę. |
|Ich putze. – Czyszczę / Myję / Sprzątam. |Ich helfe. – Ja pomagam. |
|Ich führe den Hund aus. – Wyprowadzam psa. | |
|Ich bringe den Müll ...