Dodaj publikację
Autor
Bohdan Kmiecik
Data publikacji
2011-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
114

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji "Ostern" w kl. IV na podstawie podręcznika Punkt wraz z kartą pracy.
 Pobierz (doc, 150,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka niemieckiego w klasie IV

Temat: Ostern.

Cel główny: Uczeń zna niemieckie zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą.

Cele szczegółowe: Uczeń zna nazwy niemieckich zwyczajów, tradycji i symboli związanych z Wielkanocą, porównuje zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą w Polsce i Niemczech, uzupełnia luki w życzeniach na kartce świątecznej, czyta i rozumie wierszyk wielkanocny, czyta tekst ze zrozumieniem wyszukując informacje, prawidłowo wymawia nowo poznane wyrazy.

Metody: komunikatywna

Formy organizacyjne: praca grupowa, plenum, praca parami

Środki dydaktyczne: podręcznik Punkt kl. IV, zeszyt przedmiotowy, kserokopia z tabelą, kserokopia z kartką świąteczną, karta pracy, magnetofon i CD,

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

• Przywitanie z klasą i sprawdzenie listy obecności.
• Sprawdzenie pracy domowej.
• Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę związaną ze Świętami Wielkanocnymi.

Faza realizacyjna:

• Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach przedmiotowych. Następnie dzieli uczniów na grupy. Rozdaje uczniom kserokopie z tabelą, w której mają wypisać zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi w Polsce i Niemczech na podstawie przeczytanego tekstu w języku polskim znajdującego się w podręczniku na str. 140. Po wykonaniu zadania wszystkie grupy odczytują na głos wyniki swojej pracy. Nauczyciel prosi o wklejenie tabeli do zeszytu pod tematem.
• Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem uczniów jest podpisanie wyrazami znajdującymi się w ramce ilustracji przedstawiających niemieckie zwyczaje i symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie wykonują to zadanie w parach. Po wykonaniu zadania nauczyciel sprawdza wraz z uczniami jego poprawność.
• Następne zadanie uczniów polega na uzupełnieniu kartki z życzeniami wielkanocnymi.
• Następnie uczniowie słuchają z płyty CD wiersza wielkanocnego. Nauczyciel tłumaczy wraz z uczniami wiersz na język polski. Potem uczniowie powtarzają wiersz za nauczycielem. Na koniec wybrani uczniowie czytają wiersz na głos.

Faza podsumowująca:

• Nauczyciel podsumowuje lekcję.
• Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
• Nauczyciel zadaje pracę domową: wkleić kartę pracy do zeszytu, wkleić do zeszytu kartkę świąteczną i ozdobić jej pierwszą stronę, nauczyć się wiersza na pamięć dla uczniów chętnych .

Poniżej zamieszczam karty pracy.

Karta pracy Arbeitsblatt

Ostern Wielkanoc

Wpisz wyrazy z ramki pod odpowiednimi ilustracjami.

der Osterhase das Osterfeuer das Osterei

Ostereier bemalen Ostereier suchen

[pic] [pic]

………………………………………… ……………………………………..

[pic] [pic]

……………………………………….. …………………………………………

[pic]

…………………………………………….
|POLEN |DEUTSCHLAND |
|Wielkanoc |Ostern |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |

|POLEN |DEUTSCHLAND |
|Wielkanoc |Ostern |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |

| | |
| | |
| | |
| | |
|Frohe ………………………………. | |
| |An …………………… |
|wünscht | |
| |……………………….. |
|…………………………………… | |
| |……………………….. |
| | |
| |……………………….. |
|..……………………,den …………….. | |

[pic]