Dodaj publikację
Autor
Anna Gosek
Data publikacji
2011-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
118

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z akresu funkcjonowania osobistego i społecznego, tematyka związana z Górnym Śląskiem, gwarą, folklorem itp.
 Pobierz (docx, 654,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego

Nauczanie indywidualne, uczennica klasy II SPP

Temat zajęć: Piękna nasza Polska cała – Górny Śląsk

Termin: 16 marzec 2011r.

Prowadząca: Anna Gosek

Czas trwania zajęć:4 godziny lekcyjne

Cele ogólne:

Poznanie regionu Polski - Górnego Śląska – (położenie regionu, ciekawe, znane i mniej znane miejsca, gwara śląska, pieśni i stroje ludowe, tradycyjne święta i potrawy).

Uwrażliwienie na piękno „Małej Ojczyzny”, wyrabianie poczucia przywiązania i szacunku wobec śląskich tradycji i folkloru.

Cele operacyjne:

Uczennica:

Potrafi na mapie Polski wskazać Górny Śląsk, odczytać z mapy nazwy największych miast, znanych miejsc

Na podstawie charakterystycznych fotografii krajobrazu przemysłowego potrafi prostymi słowami opisać jego cechy, oraz kojarzyć go ze Śląskiem

Potrafi przetłumaczyć tekst w gwarze śląskiej na polszczyznę

Potrafi zaśpiewać z nauczycielem znane śląskie piosenki

Potrafi wymienić tradycyjne święta i potrawy śląskie

Metody pracy: pogadanka, praca z mapą, oglądanie zdjęć, praca z tekstem, praca z Internetem

Forma pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: mapa Polski fizyczna i administracyjna, komputer z dostępem do Internetu (wyszukane fotografie krajobrazu Śląska, strojów ludowych, filmik ze śpiewem pieśni śląskich), teksty wiersza „Pan Hilary” i bajki „ O Czerwonym Kapturku” w gwarze śląskiej.

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie, zachęcenie uczennicy do aktywnego udziału w lekcji.

2.Wprowadzenie do tematu. Pogadanka na temat Górnego Śląska oraz jego przemysłowej historii.

3.Wskazanie na mapie fizycznej Polski położenia Górnego Śląska, wyjaśnienie pojęcia Wyżyna Śląska, odszukanie pasm górskich, największych rzek.

4.Oglądanie fotografii z krajobrazem Górnego Śląska, rozmowa na temat jego cech.

5.Czytanie przez nauczyciela tekstu wiersza „Pan Hilary” w gwarze śląskiej, wspólne tłumaczenie poszczególnych słów.

6. Czytanie przez nauczyciela tekstu bajki „O Czerwonym Kapturku” również w gwarze śląskiej, wspólne tłumaczenie.

7.Oglądanie w Internecie filmików z wykonaniami popularnych śląskich pieśni ludowych, wspólne śpiewanie.

8.Rozmowa nt. śląskich, regionalnych świąt: Barbórka, Dzień Hutnika i tradycji z nimi związanymi, oraz znanych śląskich potraw.

9.Zapis notatki tematycznej.

10. Podsumowanie zajęć. Powtórzenie i utrwalenie, odpowiadanie uczennicy na pytania:

-gdzie na mapie Polski znajduje się Górny Śląsk?

-jakie miasto jest stolica Górnego Śląska?

-z czego słynie Śląsk?

-jakie potrawy śląskie są znane w całej Polsce?

11.Zakończenie zajęć.

Załączniki:

Karta pracy: tekst wiersza „Pan Hilary- po śląsku”

Karta pracy: tekst bajki „ O Czerwonym Kapturku po śląsku”

Fotografie śląskiego krajobrazu przemysłowego

Fotografie śląskich strojów ludowych.

Karta pracy nr1

Pan Hilary po śląsku

Loto, rycy upa Hile - Kule Kaj som moje bryle ! Sznupie w szranku, w jupce sznupie - Kaj te moje bryle gupie ! Prawy, lewy szczewik zbadoł - Jo za ...