Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Ameljan
Data publikacji
2011-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z przedmiotu technologia informacyjna.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI: TECHNOLOGIA INFORMACYJNA
KLASA: Liceum Ogólnokształcące
TEMAT: Język HTML – podstawowe polecenia służące do tworzenia stron WWW.

CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Uczeń wie (zna pojęcia):
• strona WWW, serwer WWW
• dokument tekstowy, FTP, znacznik, komentarz,
• link

Uczeń potrafi:
• planować pracę przy tworzeniu dokumentu HTML,
• korzystać z edytora Notatnik przy oglądaniu stron umieszczonych w Internecie, a także przy tworzeniu własnych dokumentów HTML,
• stworzyć w edytorze Notatnik prosty dokument HTML, a także umieścić w nim grafikę i odnośniki.

METODY DYDAKTYCZNE:

1. Wiodąca: słowna – elementy wykładu, prezentacja multimedialna.
2. Wspomagająca – praktyczna – praca z komputerem.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

• pracownia informatyczna z dostępem do Internetu,
• oprogramowanie: edytor NOTATNIK, przeglądarka Internet Explorer,
• materiały dla każdego ucznia (opracowania własne)

Czas: realizacja w przeciągu 90 minut (2 lekcje 45 minutowe)

PRZEBIEG LEKCJI:
|LP |Czas (min) |Etap lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia, |
| | | | |spodziewane efekty. |
|1 |2 |Część wstępna- Sprawy |Sprawdzenie listy obecności, Sformułowanie tematu lekcji. | |
| | |organizacyjne | | |
|2 |12 |Wprowadzenie |Informacja nauczyciela o stronach WWW jako prezentacji, |Uczniowie słuchają |
| | | |przedstawiającej pewien zasób informacji zamieszczony w sieci |wyjaśnień. |
| | | |Internet. Wyjaśnienie pojęć: strona WWW, język HTML, dokument | |
| | | |HTML. | |
| | | |Nauczyciel rozpoczyna z uczniami rozmowę na temat stron WWW, | |
| | | |które już wcześniej oglądali w Internecie. Podkreśla ich |Dyskusja |
| | | |różnorodność. Przedstawia budowę dokumentu HTML, schemat | |
| | | |dokumentu HTML. Pokazuje źródło strony. | |
| | | | | |
|3 |2 |Część zasadnicza |Nauczyciel rozdaje uczniom opracowane materiały z podstawami |Uczniowie nie muszą |
| | | |tworzenia stron WWW (są na niej umieszczone wszystkie ważne |notować, skupiają się na |
| | | |informacje związane z tematem |tłumaczeniu nauczyciela. |
|4 |12 | |Wyjaśnienie ćwiczenia. |Uczniowie wykonują |
| | | |a) Napisz w notatniku Windows następujący tekst: |ćwiczenie pod kierunkiem |
| | | |<html> |nauczyciela. |
| | | |<head> |Wyciągają wniosek: To co |
| | | |<meta http-equiv="Content-Type" |widać w przeglądarce |
| | | |content="text/html;charset=ISO-8859-2"> |internetowej jest wynikiem|
| | | |<title>Moja strona</title> |tekstu w standardzie HTML.|
| | | |</head> | |
| | | |<body bgcolor="Yellow"> | |
| | | |Moja pierwsza strona | |
| | | |<br><br></body> | |
| | | |</html> | |
| | | |b) Zapisz go na pulpicie pod nazwą strona.html (koniecznie napisz| |
| | | |rozszerzenie .html). | |
| | | |c) Otwórz przeglądarkę internetową, a w niej | |
| | | |Plik/Otwórz/Przeglądaj – odszukaj zapisany przed chwilą plik na | |
| | | |pulpicie. Na koniec kliknij OK. | |
| | | |To co teraz widzisz to właśnie twoja pierwsza strona WWW. | |
| | | |Po poznaniu podstawowych poleceń języka HTML. Nauczyciel zwraca | |
| | | |uczniom uwagę, że elementy dekoracyjne (grafika, animacja, kolory| |
| | | |itp.) powinny być stosowane z umiarem, aby nie utrudniały odbioru| |
| | | |treści przedstawionych na stronie. | |
|5 |12 | |Uczniowie pracę nad tworzeniem własnego dokumentu HTML |Samodzielna praca uczniów |
| | | |rozpoczynają od napisania w edytorze Notatnik podstawowej | |
| | | |struktury strony WWW (wzorują się na stronie „przykładowej” | |
| | | |pokazanej przez nauczyciela). Nauczyciel cały czas nadzoruje | |
| | | |pracę ...