Dodaj publikację
Autor
Anna Zarzycka-Tomalska
Data publikacji
2011-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
90

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rola autorytetu w życiu człowieka. Mistrz i uczeń - czyli o autorytecie.
 Pobierz (doc, 38,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI
WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Klasy III Gimnazjum

TEMAT: Rola autorytetu w życiu człowieka.
Mistrz i uczeń – czyli o autorytecie.

Twój idol, twój autorytet

CELE lekcji:
- poznawczy : uczeń zna pojęcia ; idol, autorytet , potrafi ukazać różnicę
między tymi pojęciami
- kształcący : kształtowanie umiejętności logicznego myślenia,
samodzielnej pracy twórczej, wzbudzi w sobie refleksję, kto dla niego jest naprawdę ważny?, na kim się wzoruje, opiera, kogo ceni? zrozumie, że nie jest wszystko, co jest dobre, będzie umiał zdecydować o prymacie jednych wartości nad innymi i to uzasadnić,
- wychowawczy : aktywizacja uczniów w dążeniu do osiągnięcia
pozytywnych cech swoich idoli oraz autorytetów, wie, że rodzice, dziadkowie też mieli swoje autorytety, kształtowanie w sobie krytycyzmu wobec przypadkowości – ofert świata, umiejętność rozróżnienia tego, co trudne ale wartościowe,

FORMY PRACY: grupowa ,indywidualna,
METODY : pokaz, pogadanka ,ćwiczenia z kartami pracy, dyskusja, ćwiczenia mówiące,

POMOCE DYDAKTYCZNE : karty ćwiczeń, gazetka ze środkami
dydaktycznymi, magnetofon, słownik wyrazów obcych, karteczki samoprzylepne,
Literatura dla nauczyciela:
R. Campbell, Twój nastolatek potrzebuje Ciebie, Kraków 1991.

TOK LEKCJI
Czynności organizacyjno-porządkowe
I. WPROWADZENIE
Uczniowie siedzą na krzesłach ułożonych w kształcie podkowy przed ławkami.
Nauczyciel wita uczniów .
 

1.Zabawa intelektualna
Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy od zabawy. Chciałbym abyście odpowiedzieli mi na pytanie Jakie cechy według was posiada człowiek dobry, idealny?
- Uczniowie odpowiadają eksponując przy tym na tablicy przykładowe cechy.

2.Podanie tematu lekcji
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tematem : “Twój idol, twój autorytet”
Zachęcam wszystkich do pracy na lekcji. Najaktywniejsi uczniowie otrzymają pozytywne wpisy do zeszytu.
3.Prezentacja wiersza
Chciałbym ,abyście zapoznali się z fragmentem wiersza, w którym autorka opisuje was w sposób bardzo realny, rzeczywisty, oraz w którym zawarta jest troska o wasz los
-Prezentacja wiersza przez nauczyciela
“ Dzieci”
Obdzierające ze skóry
Zapatrzone w siebie
Zamyślone o sobie
Dzieci kochane,
Niepokojąco dobre.
Konsumujące życie jak smaczne ciastko,
Stójcie!
Nie wszystko jest ciastkiem!
To żelazny bochen.
Wokół noże, widelce.
Wokół orka i siew.
To trud brata i siostry.
Tu nie raj!
I zatroskani rodzice
Dumają
Cieszą się
Czekają
4.Komentarz do wiersza
Ja wynika z tego fragmentu ,życie wszystkich ludzi , związane jest z ciągłym pokonywaniem barier, przeszkód. Narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Szczególnie dotyczy to dzieci , których umysły bombardowane są ze wszystkich stron różnymi “ łatwymi” pokusami. Potężnym narzędziem sterowania nami wszystkimi jest przede wszystkim telewizja i inne środki masowego przekazu. Mogą one dzięki swoim narzędziom wykreować pewne postacie ,których cechy imponują milionom ludzi i dla których te osoby stają się pewnymi wzorcami do naśladowania.
Jak byście nazwali taki osoby?
Uczniowie zabierają ...