Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI JĘZYKOWEJ
PRZEPROWADZONYCH W KLASIE I
BLOK TEMATYCZNY: Polska to moja Ojczyzna.
TEMAT DNIA: Jesteśmy Polakami.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Wypowiedzi uczniów na temat symboli narodowych.
Recytacja z podziałem na role wiersza W. Bełzy
pt. „Kto ty jesteś?”. Utrwalenie piosenki „Nasze
polskie ABC”.
PROWADZĄCA: MAŁGORZATA CHYLIŃSKA
CELE OGÓLNE:
• wdrażanie do uważnego słuchania,
• doskonalenie umiejętności kształtnego i ortograficznego pisania,
• poprawne budowanie wypowiedzi ustnych,
• rozwijanie wyobraźni twórczej,
• doskonalenie recytacji wiersza z podziałem na role,
• rozwijanie aktywności muzycznej,
• kształtowanie więzi emocjonalnej z krajem;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• zna polskie symbole narodowe: godło, flaga, hymn,
• potrafi odpowiednio zachować się podczas słuchania hymnu,
• wie jak brzmi pełna nazwa kraju i potrafi ją poprawnie zapisać,
• umie pokazać Polskę na mapie i jej stolicę,
• formułuje poprawne odpowiedzi na pytania,
• recytuje z podziałem na role wiersz „Kto ty jesteś?”;
• śpiewa piosenkę „Nasze polskie ABC”;
METODY :
-podająca : instruktaż, praca z tekstem, rozmowa kierowana,
-problemowa,
-praktycznego działania,
-eksponująca ( pokaz)
FORMY:
- zbiorowa,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- grupowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- płyta CD z HYMNEM POLSKI,
- płyta CD z piosenką „Nasze Polskie ABC”,
- symbole narodowe: flaga, godło, rękopis hymnu,
- mapa Polski,
- karty pracy w trzech wersjach,
- kontury Polski i symbole narodowe dla każdego dziecka,
- godła polskie w rozwoju historycznym – plansza
- medale za aktywność
Przebieg zajęć:
WSTĘP:
• Wykonanie przez ucz. obliczeń ( dodawanie i odejmowanie w zakresie 20) i odszyfrowanie tematu zajęć: Polska to moja Ojczyzna.
CZ. WŁAŚCIWA:
• Wyjaśnienie znaczenia słowa – ojczyzna ( wiersz „Co to jest Polska?”).
• Odszukanie na mapie położenia Polski i jej stolicy Warszawy.
• Podanie pełnej nazwy naszego kraju – Rzeczpospolita Polska,
• Recytacja wiersza W.Bełzy „Kto ty jesteś?”,
• Analiza treści wiersza.
-Czym jest dla nas, Polaków znak białego orła?
-Pokaz godła, omówienie jego wyglądu.
• Rozmowa n/t barw narodowych ( recytacja wiersza „Powiewa flaga”).
• Omówienie wyglądu polskiej flagi,
• Wysłuchanie hymnu („Mazurka Dąbrowskiego”) w pozycji na baczność.
• Rozmowa n/t gdzie można go usłyszeć.
• Praca w zeszytach:(omówienie pisowni ortograficznej)
Polska to moja Ojczyzna.
Tak wygląda nasze godło. [pic]
Biel i czerwień to barwy naszej flagi. [pic]
Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”. [pic]
• Odśpiewanie piosenki „Polskie ABC”
ZAKOŃCZENIE:
• Wklejenie mapek Polski, (Co to jest Polska?) – ekspresja plastyczna.
GODŁA PAŃSTWOWE POLSKI
w rozwoju historycznym
[pic]
|[pic] |[pic] |
|Orzeł na denarze Bolesława Chrobrego |Orzeł na monecie Kazimierza Sprawiedliwego |
|(pocz. XI w.) |(koniec XII w.) |
|[pic] |[pic] |
|[pic] |[pic] |
|Orzeł na tarczy Księcia Opolskiego |Orzeł z czasów Zygmunta Starego |
|Kazimierza z 1222r. |(1506-1548) |
|[pic] |[pic] |
|[pic] |[pic] |
|Godło I Rzeczypospolitej w okresie |Orzeł z czasów |
|panowania Jagiellonów (1385-1572) |Stefana Batorego ...