Dodaj publikację
Autor
Bernadetta Szkarłat
Data publikacji
2011-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
157

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Efektywne wyszukiwanie w sieci - konspekt lekcji z informatyki.
 Pobierz (pdf, 202,7 KB)

Podgląd treści

Polana: 18.11.2010 r.

KONSPEKT LEKCJI Z INFORMATYKI

Publiczne Salezjańskie Gimnazjum w Polanie

Klasa I gimnazjum

Ilość jednostek lekcyjnych: 1

Prowadzący lekcję: mgr Bernadetta Szkarłat

Temat lekcji: „Efektywne wyszukiwanie informacji w sieci”

Cele lekcji:

 kształtowanie umiejętności skutecznego i sprawnego wyszukiwania informacji w Internecie,
 posługiwanie się dostępnymi narzędziami do wyszukiwania informacji w Internecie.


Cele dotyczące kształcenia kultury myślenia:

 kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej,

rozwijanie zdolności poznawczych,
 kształcenie języka informatycznego,
 wyrabianie spostrzegawczości i umiejętności obserwacji,
 przyzwyczajenie do potrzeby działania i dociekania.


Cele dotyczące kształtowania postaw etycznych:

 wyrabianie samokrytycyzmu i samokontroli (weryfikacja wyników),
 przyzwyczajanie do rzetelnej, systematycznej i efektywnej pracy,
 wyrabianie odpowiedzialności za jakość i wynik pracy,

rozwijanie samodzielności i wielostronnej aktywności,
 wyrabianie poszanowania mienia szkolnego i własnego.


Metody prowadzenia lekcji:

 metoda praktyczna – ćwiczeniowa,
 metoda asymilacji wiedzy – pogadanka, wykład,
 metoda podająca – pokaz.


Formy pracy:

 praca z całą klasą,
 praca indywidualna przy stanowisku komputerowym.


Zastosowane środki dydaktyczne:

 komputer z oprogramowaniem i dostępem do sieci Internet,
 projektor,
 prezentacja multimedialna,
 karta pracy.

1

TOK LEKCJI

ETAP

CZYNNOŚCI PROWADZĄCEGO

Przywitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Podanie tematu lekcji: tematem dzisiejszej
lekcji jest Efektywne wyszukiwanie
informacji w sieci.
Zapoznanie uczniów z celem lekcji:
celem lekcji jest zapoznanie się z
dostępnymi w sieci Internet narzędziami do
wyszukiwania informacji oraz
kształtowanie umiejętności skutecznego i
sprawnego wyszukiwania informacji w
Internecie.

Nauczyciel wyświetla prezentacje
multimedialną nt „Efektywne
wyszukiwanie informacji w Internecie” i
omawia kolejno punkty:

 Wyszukiwanie informacji na

stronach WWW

 Narzędzia wyszukiwania

informacji w Internecie

 Formułowanie zapytań do

wyszukiwarek

 Wyszukiwanie według słów

kluczowych

 Przeszukiwanie otrzymanych

wyników

 Wyszukiwanie frazy
 Wyszukiwanie rozmyte
 Konieczność występowania wyrazu

lub nie

 Zaawansowane szukanie


Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i
poleca wykonać znajdujące się na nich
zadania.



Podsumowanie.
Kontrola i utrwalenie wiadomości i
umiejętności: sformułowanie pytań
dotyczących celów lekcji:

1. Wymień trzy adresy wyszukiwarek

internetowych

2. Podaj przykłady operatorów

wykorzystywanych przy
wyszukiwaniu informacji.

Pożegnanie.

1.



2.

















3.



4.










PRZEWIDYWANE CZYNNOŚCI

UCZNIA

Przywitanie nauczyciela.
Zgłoszenie obecności.











Uczniowie słuchają.



Uczniowie udzielają odpowiedzi na
zadane przez nauczyciela w trakcie
prezentacji pytania.














Uczniowie wykonują zadania.














Pożegnanie.

UWAGI

DOTYCZĄCE

LEKCJI














Uczniowie nie
powinni mieć
problemu z
przyswojeniem
wiedzy podczas
tej lekcji, gdyż
spotykają się z
prezentowany
mi narzędziami
na co dzień.

2

Karta pracy ucznia


Imię i nazwisko: .................................................................

Temat: Efektywne

wyszukiwanie informacji

Klasa: Nr w dzienniku:.....................

w sieci Internet


L.p.

Opis ćwiczenia

1. Wpisz adres wyszukiwarki AltaVista

http://www.altavista.com/ do przeglądarki
WWW.
a) Zadaj pytanie wyszukiwarce wpisując dwa
słowa: Ten obcy, zanotuj ilość otrzymanych
adresów i przyjrzyj się wyświetlonym
wynikom.
Ponownie zadaj ...