Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Niegut
Data publikacji
2011-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH ŚWIETLICY SZKOLNEJ POD HASŁEM: „KULTYWOWANIE TRADYCJI LUDOWYCH”.
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH ŚWIETLICY SZKOLNEJ POD HASŁEM: „KULTYWOWANIE TRADYCJI LUDOWYCH”

TEMAT: „ WIECZOREK ANDRZEJKOWY”

Czas trwania : 120 min

Poziom kształcenia: pierwszy i drugi

Blok tematyczny : humanistyczny

Miejsce realizacji: sala gimnastyczna

Cel ogólny: przypomnienie i zapoznanie uczniów z tradycjami, obrzędami i wróżbami ludowymi towarzyszącymi wigilii św. Andrzeja - 29.11

CELE OPERACYJNE:

Uczeń umie przytoczyć tło historyczne tradycji andrzejkowych

Potrafi wyjaśnić pojęcia: tradycja, wróżba

Umie wymienić , opisać, samodzielnie przygotować i wykonać kilka wróżb andrzejkowych

Umie podejmować działania zgodne z przydzielonymi rolami

Potrafi identyfikować się z zespołem

Potrafi komunikować się w zespole

Wie w jaki sposób można miło i wartościowo spędzać wolny czas

METODY PRACY: aktywizująca (złożona – słowno – ćwiczeniowa, „spacer wyobraźni”, gry, zabawy, konkursy, pląsy)

SŁOWA KLUCZOWE: tradycja, wróżba, integracja, zabawa

FORMA PRACY: zbiorowa, twórcza

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Rekwizyty do wróżb: wosk, klucze, miski z wodą, kubki, obrączka, pierścionek, moneta, serca z imionami, kartoniki z nazwami zawodów, itp.

Rekwizyty do konkursów: krzesła, balony, gazety, jabłka, itp.

Sceneria – wystrój Sali dostosowany do okazji

Komputer

PROCEDURA OSIĄGANIA CELÓW:

Założone cele zajęć możliwe będą do osiągnięcia dzięki:

Przygotowaniu odpowiedniego scenariusza do przedstawienia

Samodzielnej i grupowej pracy uczniów pod okiem nauczyciela

Wypracowaniu i przygotowaniu materiałów (wróżby, zabawy – rekwizyty)

Wybraniu miejsca zabawy

Przygotowaniu oprawy plastycznej w postaci wielkich scenografii i wystroju Sali

Akompaniamentowi muzyki stwarzającej odpowiednią atmosferę

Wcieleniu się nauczycieli w postać wróżki i wróżbitów oraz dzieci z klas starszych w „małe wróżki”

Przygotowaniu różnorodnych strojów

Połączeniu wszystkich w/w form

Ścisłej współpracy nauczycieli

POMYSŁ NA DZIAŁANIA SPOŁECZNE: prezentacja wizualna (wcześniej opracowana gazetka informacyjna, zaproszenie gości np.: dzieci z domu dziecka lub pogotowia opiekuńczego, współpraca z rodzicami (wspólna zabawa, filmowanie zajęć)

PRZEBIEG ZAJĘĆ – SCENARIUSZ SZCZEGÓŁOWY

Postacie biorące udział w zabawie: duża wróżka, „małe wrózki” , wróżbici

Wystrój Sali gimnastycznej:

W pomieszczeniu panuje tajemnicza atmosfera. W tle widać ogromny zamek z którego okien wylatują nietoperze. Dekorują one całą salę. Z okien zamku wyskakują również przerażone koty a niektóre kąciki Sali przypominają jaskinię. W jaskiniach znajdują się papierowe węże, niektóre z jaskiń to miejsca wróżbitów i dobrych wróżek. Tam też znajdują się wcześniej przygotowane kąciki wróżb za które są odpowiedzialne „małe wróżki” ( uczennice klas starszych)

Dzieci zgromadzone w Sali gimnastycznej wita tajemnicza muzyka w akompaniamencie której pojawia się „duża wróżka”(wychowawczyni świetlicy)

Osoba, która wciela się w tajemniczą postać musi być przebrana w strój dobrej wróżki. Ma też ze sobą odpowiednie rekwizyty typu: czarodziejska pałeczka z brokatem, czarodziejski wachlarz. Wróżka prosi dzieci do okręgu, sama do niego wchodzi i każe ...