Dodaj publikację
Autor
Magdalena Mroczka
Data publikacji
2011-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
72

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Budowa, właściwości oraz zastosowanie wybranych alkoholi - konspekt lekcji dla klasy III gimnazjum.
 Pobierz (docx, 20,1 KB)

Podgląd treści

Załącznik nr…

do Sprawozdania z realizacji

planu rozwoju zawodowego

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W KLASIE III GIMNAZJUM

Temat: Budowa, właściwości oraz zastosowanie wybranych alkoholi.

Imię i nazwisko prowadzącego: mgr Magdalena Mroczka

Data: 28.10.2010 r.

Czas realizacji tematu lekcji: 45 min.

Cele nauczania (uczeń):

zapisuje wzór sumaryczny i strukturalny metanolu i etanolu,

wymienia właściwości metanolu i etanolu,

podaje zastosowania metanolu i etanolu,

umie omówić wpływ etanolu na białko,

uświadamia sobie jaki wpływ ma alkohol etylowy na organizm człowieka.

Metody: pogadanka, dyskusja, elementy metody problemowej, eksperyment laboratoryjny, obserwacja.

Formy pracy: laboratoryjna, indywidualna.

Środki dydaktyczne: sprzęt laboratoryjny, białko jaja kurzego, podręcznik.

Przebieg lekcji:

Część wprowadzająca:

sprawy organizacyjne

nawiązanie do tematu lekcji: nauczyciel zadaje pytania: Jakie węglowodory poznaliśmy na ostatnich lekcjach? Jak zbudowane są węglowodory? Jak tworzymy nazwy węglowodorów?

nagrodzenie dobrych odpowiedzi „+”

Część właściwa:

Przedstawienie uczniom tematu i celu lekcji.

Nauczyciel wprowadza pojęcie alkoholu, omawia różnice w budowie między węglowodorami, a ich pochodnymi na podstawie wzoru alkoholu metylowego (zapisanego na tablicy).

Nauczyciel poleca uczniom utworzenie tabeli, nazwy kolumn: nazwa, wzór sumaryczny, wzór półstrukturalny, wzór strukturalny.

Uczeń – ochotnik uzupełnia pierwszy wers tabeli (narysowanej na tablicy) danymi dotyczącymi alkoholu, który posiada w swej cząsteczce jeden atom węgla.

Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy uzupełniając szereg homologiczny alkoholi.

Wybrany uczeń konstruuje wzór ogólny alkoholi i zapisuje go na tablicy.

Nauczyciel prezentuje uczniom w zlewkach metanol (z zachowaniem szczególnej ostrożności) i etanol poleca określenie właściwości i zapisanie wniosków do zeszytu, po czym sprawdza poprawność notatki.

Wybrany uczeń przy pomocy podręcznika omawia zastosowanie metanolu i etanolu.

Nauczyciel prosi, chętnego ucznia o przypomnienie z lekcji biologii, co to jest fermentacja i zapisanie reakcji na tablicy.

Nauczyciel przeprowadza doświadczenie: Na szkiełko zegarkowe z niewielką ilością białka dodaj kroplę etanolu

Uczniowie formułują wniosek, że białko ścina się pod wpływem etanolu.

Nauczyciel zadaje pytania: Jaki wpływ na organizm człowieka ma etanol, skoro białko jest podstawowym budulcem organizmów żywych? Jakie mogą być skutki nadużywania alkoholu?

Uczniowie po kilku minutach zastanowienia przedstawiają swoje opinie i zapisują swoje wnioski w zeszycie.

Część podsumowująca:

nauczyciel prosi jeszcze raz o przypomnienie wzoru metanolu, etanolu i ich najważniejszych właściwości

omawia przebieg zajęć i ocenia pracę uczniów

podaje zadanie domowe.

................................................... …………………………………………………....

Podpis nauczyciela Podpis nauczyciela stażysty prowadzącego lekcję