Dodaj publikację
Autor
Ewa Górska
Data publikacji
2011-05-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody. Klasa V.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI

Imię i nazwisko: Ewa Górska
Kl. V

TEMAT: ROŚLINNOŚĆ NASZYCH JEZIOR

Cele lekcji:
Wiadomości- uczeń:
• zdefiniuje pojęcie plankton
• umiejscowi rośliny w odpowiednich strefach jeziora
• rozróżni wybrane rośliny
Umiejętności- uczeń:
• narysuje schemat jeziora z zaznaczonymi strefami
• oceni znaczenie planktonu
• zaprojektuje plakat, korzystając z tabeli
• scharakteryzuje wybrane rośliny wodne
Postawy- uczeń:
• jest przekonany, że solidna praca daje efekty w przyszłości
• przejawia odpowiedzialność za pracę w grupie

Metody nauczania:
• słowne: pogadanka, gra dydaktyczna, praca tekstem.

Formy pracy:
• indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
• zeszyt ćwiczeń
• uzupełnione tabele z poprzedniej lekcji
• Encyklopedia PWN – tom 4
• Arkusze szarego papieru
• Mazaki
• Etykiety (zał. Nr 1)
• Zadanie sprawdzające (zał. Nr 2)

Przebieg lekcji:

|Ogniwa lekcji |Czynności ucznia i nauczyciela |
|Czynności organizacyjno-porządkowe | |
|Przypomnienie wiadomości z poprzedniej | |
|lekcji. | |
| |Nauczyciel zadaje pytania: |
| |Jakie strefy występują w jeziorze? |
| |Jakie grupy roślin występują w strefie przybrzeżnej? |
| |Jakie rośliny żyją w strefie przybrzeżnej? |
| |Jakie rośliny występują w strefie otwartej toni wodnej? |
|Wprowadzenie do nowego tematu lekcji. |Wyjaśnienie pojęcia: PLANKTON |
|Zapisanie tematu lekcji. | |
| |Plankton jest bardzo ważną grupą organizmów środowisku wodnym, w związku z tym zdefiniujemy |
| |to pojęcie korzystając z encyklopedii. |
|Zapoznanie uczniów z zasadami obowiązującymi| |
|na lekcji. |Uczniowie uzupełniają zadanie 13 w zeszycie ćwiczeń str.48. |
| | |
| |N: dzisiaj na lekcji waszym zadaniem będzie zobrazowanie wiadomości dotyczących roślinności |
|Przydział czynności dla uczniów. |naszych jezior za pomocą plakatu. Opracowując plakat, posłużcie się wykonaną na ostatniej |
| |lekcji tabelą. |
|Wykonywanie zadań przez uczniów | |
| | |
| |Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Rozdaje arkusze szarego papieru i mazaki oraz etykiety |
| |(zał.nr1). |
|Podsumowanie pracy uczniów. | |
| |Uczniowie, korzystając wyłącznie z tabeli wykonanej na poprzedniej lekcji, tworzą plakaty, na|
| |których, oprócz etykiet powinna znaleźć się charakterystyka panujących w danym miejscu |
|9. Sprawdzenie stopnia opanowania materiału |warunków. |
|przez uczniów. | |
| |Uczniowie prezentują wykonane plakaty, wywieszają na tablicy oraz krótko charakteryzują |
| | |
| | |
| |Uczniowie wykonują zadanie sprawdzające; uzupełniają ćwiczenie (zał.nr2). |
| | |
| |Sprawdzenie zadania. Ocena pracy uczniów. |

ZAŁĄCZNIK NR 1

Strefa przybrzeżna, strefa otwartej toni wodnej, rośliny wynurzone, rośliny o liściach pływających, rośliny o liściach zanurzonych, turzyce, rośliny pływające po powierzchni wody, plankton, tatarak zwyczajny, trzcina pospolita, sitowie jeziorne, grzybienie białe, glony, rogatek sztywny, pałka szerokolistna, moczarka kanadyjska, grążel żółty, rzęsa drobna, wywłócznik kłosowy.

ZAŁĄCZNIK NR 2

Zadanie sprawdzające

Określ prawdziwość stwierdzeń ( prawda- P, fałsz- F)

1. Trzcina jest rośliną należącą do grupy roślin o liściach pływających. …….
2. Moczarka kanadyjska, rogatek sztywny i wywłócznik kłosowy to rośliny zanurzone. ……..
3. Plankton to organizmy unoszące się na swobodnie na powierzchni wody. ……….
4. Strefa przybrzeżna ze względu na brak ...