Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć profilaktyczno-terapeutycznych z ,,Bajkoterapii”
z uczniami klasy III szkoły podstawowej.
Temat: ,,Dobra rada księżyca” – radzenie sobie z problemem i własnymi uczuciami.
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemem
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uczuć
Cele szczegółowe:
Efektywnie współpracuje w grupie i podejmuje decyzje
Uświadamia sobie swoje uczucia
Akceptuje uczucia przeżywane przez inne osoby
Rozumie konieczność właściwego odnoszenia się do kolegów
Metody:
Słoneczko, burza mózgów, dyskusja, dokończ opowiadanie
Formy:
Indywidualna, grupowa
Pomoce:
Karteczki, ilustracje – twarze wyrażające uczucia, kartki z nazwami uczuć, magnetofon
Przebieg zajęć.
Wprowadzenie:
Prowadzący zapoznaje uczniów z celami zajęć. Rozdaje dzieciom karteczki, na których odpowiadają na pytanie: Dzisiaj jestem…. Pytanie to widnieje na szarym papierze. Uczniowie układają słoneczko. Kartki z określeniami nastroju są początkiem promieni. Kolejne osoby dokładają kartki do powstałych promieni lub tworzą nowe. Długość promieni układanych wokół pytania wskazuje, jakie nastroje dominują wśród uczestników.
Realizacja tematu:
Podział uczniów na 4-5 – osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje ilustracje – twarze wyrażające uczucia (smutny, radosny, wesoły, zły, przestraszony) oraz kartki z nazwami uczuć: radosny, zamknięty w sobie, małomówny, niezdecydowany, niezadowolony, zdenerwowany. Prowadzący prosi, aby w momencie, gdy przerywa czytanie, dzieci podnosiły ilustracje lub karteczki wyrażające te uczucia, które – ich zdaniem – przeżywa bohater opowieści. Głośne czytanie opowiadania C. Nitsch pt.,, Historia o Tomku Tralala i o księżycu” ( C. Nitsch, Bajki pomagają dzieciom. Opowieści, które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi.). Prowadzący nie podaje zakończenia. Rozdaje wszystkim dzieciom małe karteczki i prosi, aby dopisały go lub narysowały według własnego pomysłu, zadając pomocnicze pytanie:
- Jak myślicie, jaką radę otrzymał Tomek od księżyca?
Następuje ,,burza mózgów” ,rysowanie, spisanie pomysłów. Pracy może towarzyszyć muzyka relaksacyjna. Dzieci odczytują ułożone przez siebie zakończenia, po czym dyskutują na temat różnych wariantów rozwiązania problemu. Na koniec nauczyciel odczytuje zakończenie.
Zakończenie:
Zabawa ,,Pola uczuć”( wyrażanie przypisanego uczucia) lub ,,Wydarzenia i uczucia” (co przeżywamy, kiedy…).
Ewaluacja zajęć:
Prowadzący zachęca uczniów do samooceny pracy, zachowania. Czego się nauczyli, dowiedzieli? W czym pomogą im zajęcia?