Dodaj publikację
Autor
Łukasz Olszański
Data publikacji
2011-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji - techniki algorytmiczne.
 Pobierz (docx, 96,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

1. Data: 15. 12. 2010 r. Przedmiot: Informatyka Klasa: 3b

2. Miejsce odbywania zajęć: Zespół Szkół w Roźwienicy

3. Temat jednostki metodycznej: Algorytmika.

4. Temat jednostki lekcyjnej: Techniki algorytmiczne.

5. Cele lekcji:

I. Dydaktyczne:

A. Poznawcze:

- wie co to jest algorytm,

- wie jakie warunki musi spełniać algorytm,

- zna sposoby zapisu algorytmu,

- wie jak się buduje schemat blokowy prostego algorytmu,

- wie jakie znaczenie maja poszczególne bloki w schemacie blokowym,

B. Kształcące:

- potrafi zdefiniować co to jest algorytm,

- potrafi powiedzieć jakie warunki musi spełniać algorytm,

- potrafi wymienić sposoby zapisu algorytmu,

- umie zbudować schemat blokowy prostego algorytmu,

- umie nazwać podstawowe bloki w schemacie blokowym,

II. Wychowawcze:

- uczeń jest samodzielny i aktywny w lekcji,

- uczeń jest świadomy zalet płynących z wykonywanych ćwiczeń,

- przestrzega zasad BHP obowiązujących w pracowni,

- utrzymuje porządek w miejscu pracy,

6. Metody pracy nauczyciela: wykład informacyjny, pogadanka, pokaz, ćwiczenia.

7. Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, komputer, projektor, tablica.

8. Forma organizacji pracy uczniów: indywidualna, grupowa.

9. Czas trwania lekcji: 45 minut

10. Prowadzący lekcję: mgr inż. Łukasz Olszański

Lp.

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas trwania (min)

1.

Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

- wyciszenie rozmów,

- sprawdzenie listy obecności,

- podanie tematu lekcji i zapisanie w dzienniku,

- witają nauczyciela,

- zgłaszają obecność,

- zapisują temat do zeszytu

5

2.

Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

- zapoznanie uczniów z terminem algorytm, - omówienie po co wykonuje się algorytmy i jak powstaje algorytm, - zapoznanie z podstawowymi zasadami wykonywania algorytmów,(prezentacja multimedialna)

- odpowiadają na pytania,

- biorą czynny udział w lekcji,

11

3.

Kształtowanie pojęć.

- pokazanie i omówienie przykładowych algorytmów (prezentacja multimedialna),

- uważają,

10

4.

Wiązanie teorii z praktyką.

- ćwiczenie (zał. 1)

- przeprowadzenie pogadanki na temat wykonywanego ćwiczenia.

- wykonują ćwiczenie,

- biorą udział w dyskusji z nauczycielem,

8

5.

Kształtowanie umiejętności i nawyków.

6.

Utrwalenie wiadomości.

- sprawdzenie co uczniowie zapamiętali z lekcji i zadanie po kilka istotnych pytań:Co nazywamy algorytmem? Jakie znasz sposoby przedstawiania algorytmów? Jakie warunki musi spełniać algorytm?

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi

6

7.

Kontrola i ocena.

- ocena aktywności uczniów,

- porządkują pracownie,- żegnają się z nauczycielem,

5

Zał. 1

Wyszukaj w Internecie co oznaczają poszczególne bloki wykorzystywane w zapisywaniu algorytmów metodą schematu blokowego.