Dodaj publikację
Autor
Łukasz Olszański
Data publikacji
2011-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
137

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt - Stosowanie pamięci aplikacji Kalkulator i zapisywanie wyników obliczeń.
 Pobierz (docx, 20,4 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

1. Data:. Przedmiot: Informatyka Klasa: IV

2. Miejsce odbywania zajęć: Zespół Szkół w Roźwienicy – Szkoła podstawowa

3. Temat jednostki metodycznej: Praktyczne zastosowania komputera.

4. Temat jednostki lekcyjnej: Stosowanie pamięci aplikacji Kalkulator i zapisywanie wyników obliczeń.

5. Cele lekcji:

I. Dydaktyczne:

A. Poznawcze:

- zna rodzaje pamięci Kalkulatora oraz klawisze pamięci dostępne w aplikacji Kalkulator,

- wie jak wykonywać obliczenia z wykorzystaniem pamięci aplikacji Kalkulator,

- wie jak zapisać wyniki obliczeń w pamięci Kalkulatora i wyświetlić przechowywany w niej wynik ,

- wie jak wykorzystać do obliczeń pamięć liczącą,

- wie jak wykorzystać aplikacje Kalkulator do rozwiązywania zadań według wskazówek,

B. Kształcące:

- potrafi wymienić rodzaje pamięci Kalkulatora oraz klawisze pamięci dostępne w aplikacji Kalkulator,

- umie wykonywać obliczenia z wykorzystaniem pamięci aplikacji Kalkulator,

-potrafi zapisać wyniki obliczeń w pamięci Kalkulatora i wyświetlić przechowywany w niej wyniki,

- umie wykorzystać do obliczeń pamięć liczącą,

- potrafi wykorzystać aplikacje Kalkulator do rozwiązywania zadań według wskazówek,

II. Wychowawcze:

- uczeń jest samodzielny i aktywny w lekcji,

- uczeń jest świadomy zalet płynących z wykonywanych ćwiczeń,

- przestrzega zasad BHP obowiązujących w pracowni,

- utrzymuje porządek w miejscu pracy,

6. Metody pracy nauczyciela: wykład informacyjny, pogadanka, dyskusja, pokaz, ćwiczenia

7. Środki dydaktyczne: podręcznik, komputery, rzutnik, kalkulator

8. Forma organizacji pracy uczniów: indywidualna, w parach,

9. Czas trwania lekcji: 45 minut

10. Prowadzący lekcję: mgr inż. Łukasz Olszański

Lp.

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas trwania (min)

1.

Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

- sprawdzenie listy obecności,

- podanie tematu lekcji i zapisanie w dzienniku,

- witają nauczyciela,

- zgłaszają obecność,

- zapisują temat do zeszytu

4

2.

Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

- zadanie pytań dotyczących zastosowania pamięci Kalkulatora, zapisywania i wyświetlania wyników obliczeń,

- odpowiadają na pytania,

- biorą czynny udział w lekcji,

4

3.

Kształtowanie pojęć.

- przedstawienie uczniom omówionych zagadnień przy pomocy projektora, omówienie operacji wykonywanych za pomocą pamięci Kalkulatora (M(MS), MR, MC, M+, M-)

- uważają ,

8

4.

Wiązanie teorii z praktyką.

- uczniowie ćwiczą zdobyte umiejętności wykonując obliczenia za pomocą aplikacji Kalkulator z wykorzystaniem jego pamięci (podr. str. 92- 96)

- wykonują polecenie i zgłaszają ewentualne uwagi,

18

5.

Kształtowanie umiejętności i nawyków.

- przeprowadzenie pogadanki na temat wykonywanych ćwiczeń,

- biorą udział w dyskusji z nauczycielem,

4

6.

Utrwalenie wiadomości.

- sprawdzenie co uczniowie zapamiętali z lekcji i zadanie po kilka istotnych pytań związanych z wykonywaniem podstawowych operacji w aplikacji Kalkulator z zastosowaniem pamięci,

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi,

4

7.

Kontrola i ocena.

- ocena aktywności uczniów,

- porządkują pracownie,- żegnają się z nauczycielem,

3