Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt do lekcji: Towaroznawstwo spożywcze
Data: 2011r.
Klasa: Pierwsza - Technik technologii żywności.
Przedmiot:
Towaroznawstwo spożywcze.
Temat: Zmiany zachodzące w surowcach podczas magazynowania.
Cele lekcji:
W zakresie wiedzy uczeń potrafi:
- wskazać zmiany fizyczne,
- wskazać zmiany fizykochemiczne,
- wskazać zmiany chemiczne,
- wskazać zmiany biochemiczne,
- wskazać zmiany biologiczne,
- scharakteryzować poszczególne zmiany występujące podczas
magazynowania surowców.
W zakresie umiejętności:
- potrafi posługiwać się fachową terminologią,
- analizować informacje i wyciągać wnioski,
- współpracować w grupie.
W zakresie postawy:
samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski,
kształtować właściwą postawę uczniowską.
Czas trwania: 45 minut
Metody:
Krótki wykład,
Praca w małych grupach,
Praca z tekstem,
Odczyt.
Formy pracy:
W grupie.
Tok lekcji:
Czynności organizacyjno-porządkowe.
Uświadomienie celów lekcji i podanie tematu lekcji.
Wprowadzenie do tematu:
Zmiany zachodzące w surowcach podczas magazynowania.
Podzielenie uczniów na małe grupy.
Praca w grupach.
Prezentacja.
Podsumowanie.
Wnioski.
Czynności końcowe.
Środki dydaktyczne:
karty pracy,
podręcznik: Technologia żywności, Mieczysław Dłużewski, WSIP, 2008 Warszawa.
Technologia i towaroznawstwo, Urszula Łatka, WSIP, 2008 Warszawa.
Podstawy przetwórstwa spożywczego, Ewa Hanna Lada, WSIP, 2008 Warszawa.
.
Karta pracy nr 1
Połącz charakter zmian z odpowiednią charakterystyką:
Charakter zmian
Krótka charakterystyka
zmiany fizyczne
Zmiany powstające w wyniku:
Uszkodzenia mechanicznego
Zbrylania
Krystalizacji
Rozwarstwiania
krystalizacji
zmiany fizykochemiczne
Pochłanianie pary i gazów, powodujące
m. in. zmiany zapachu, wilgotności.
np.: sorpcja i desorpcja.
zmiany chemiczne
Powstają na skutek reakcji chemicznych,
np. - utlenianie tłuszczów, witamin
- brunatnienie nieenzymatyczne.
zmiany biochemiczne
Wywołane przez enzymy własne
lub wytwarzane przez drobnoustroje, powodujące np. hydrolizę.
zmiany biologiczne
Występują w surowcach, które są żywymi organizmami, lub stanowią część takich organizmów (np. owoce), mogą być też spowodowane przez drobnoustroje znajdujące się w surowcach.
Karta pracy nr 2
Połącz pojęcia z ich charakterystyką:
Sorpcja
Pochłanianie pary i gazów na powierzchni
i w całej masie
Desorpcja
Oddawanie pary i gazów z powierzchni
i całej masy
Rozwarstwianie
Tworzenie się warstwy śmietanki na mleku
Ciemnienie nieenzymatyczne
Powstawanie związków o brunatnej barwie,
np. podczas suszenia i długiego przechowywania
Krystalizacja
Twardninie, zestalanie się surowca,
np.: błonnika w surowcach roślinnych,
cukru w miodzie
Utlenianie
Przyłączanie atomów tlenu do danej substancji lub oddzielenie od niej atomów wodoru
Hydroliza
Zmiany chemiczne, wywołane przez enzymy
Oddychanie
Pobieranie z zewnątrz tlenu i wydalanie dwutlenku węgla oraz wody.
Oddychanie komórkowe
Jest to utlenianie biologiczne, dostarcza komórkom energię niezbędną do życia.
Fermentacja
Zdobywanie energii przez żywe komórki w warunkach beztlenowych w wyniku utleniania związków organicznych, na skutek redukowania innych związków.
Samozagrzewanie
Występuje na skutek podwyższenia temperatury surowców przechowywanych w dużej masie bez wymiany powietrza.
Transpiracja
Wydzielanie pary wodnej przez aparaty szparkowe u ...