Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Szymonik
Data publikacji
2011-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęcia koleżeńskiego "Zabawy badawcze z wodą" w grupie 4-latków.
 Pobierz (docx, 13,7 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO

Grupa wiekowa : 4-latki

Prowadząca : Agnieszka Szymonik

Temat zajęcia : Zabawy badawcze z wodą

Cele ogólne:

♦ prowadzenie prostych eksperymentów z wodą, rozpuszczanie różnych substancji w wodzie, pływanie i tonięcie przedmiotów

♦ rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka

♦ poznanie niektórych właściwości wody

Metody:

- badawcza: eksperymenty (rozpuszczanie substancji, pływanie i tonięcie)

- aktywizująca: W. Sherborne, elementy sojuszu metod

- słowna (rozmowa, instruktaż)

- oglądowa (obserwacja, pokaz)

Formy:

- indywidualna

- zbiorowa

- zespołowa

Pomoce:

Kubeczki plastikowe, łyżeczki, słoiki, sól, cukier, piasek, korek, moneta, gumowa zabawka, kamień, ręczniki papierowe, płyty CD, krople wody z papieru, zakraplacz

Przebieg zajęcia:

Część wstępna:

Powitanie piosenką „Wszyscy są…”

Rozwiązywanie zagadki słownej:

Jest w morzu, jest w rzece

W jeziorze i stawie.

Jest także w herbacie, zupie, albo w kawie.

Służy do picia, służy do mycia.

Bez niej na ziemi nie byłoby życia.

Krótka rozmowa na temat wody (do czego jest potrzebna).

Ćwiczenie oddechowe : „Deszczyk” – dmuchanie na papierowe kropelki wody

(wg wskazówek n-la).

Zabawa ruchowa : „Omiń kałuże” (przeskoki obunóż przez papierowe kropelki).

Część główna:

Doświadczenie I: Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze

i porównywanie ciężaru przedmiotów tonących i pływających

Zabawa ruchowa z elementem liczenia „Chmurka” (podział na zespoły).

Doświadczenie II: badanie rozpuszczalności niektórych substancji (sól, cukier, piasek) – praca w zespołach; porównywanie wyników.

Zabawa muzyczna z kubeczkami.

Doświadczenie III: Badanie kształtu wody poprzez przelewanie do naczyń

o różnych kształtach.

Zabawa wyciszająca : podawanie z rąk do rąk kubka z wodą ( nie można wylać).

Drama : Do czego służy nam woda? – odkrywanie kropelek wody przez wybrane dzieci, przedstawienie ich treści za pomocą ruchów, gestów, mimiki twarzy.

Zabawa wg W. Sherborne – masażyk „Tu płynie rzeczka….”

Część końcowa:

Podsumowanie zajęcia – ewaluacja. Każde dziecko umieszcza swoją kropelkę wody w zaznaczonym słoiku wesołym lub smutnym – wspólne porównywanie który słoik jest bardziej napełniony.

Relaksacja: dzieci leżą na dywanie, mają zamknięte oczy. N-lka upuszcza kropelkę wody na twarz dziecka. Ten, kto poczuje dotyk wody może otworzyć oczy i wstać.