Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI – technologie produkcji cukierniczej
Klasa: II
Szkoła: Zasadnicza Szkoła Zawodowa
Data: ………………………..
Czas realizacji: 45 min
Prowadzący: mgr inż. Aneta Zielińska
1. Blok przedmiotowy: CIASTO KRUCHE I PÓŁKRUCHE
2. Temat: Produkcja kruszonki
3. Metody nauczania: elementy wykładu, pogadanka, pytania i odpowiedzi, praca z tekstem, metoda ćwiczeniowa
4. Formy pracy: praca zbiorowa, praca grupowa
5. Cele:
a) ogólny: zapoznanie uczniów z metodami produkcji kruszonki
b) szczegółowe:
✓ uczeń zna: surowce do produkcji kruszonki
✓ uczeń umie: omówić metody produkcji kruszonki
✓ uczeń potrafi: dokonać kalkulacji cenowej kruszonki
c) wychowawcze: kształtowanie postaw ucznia na podstawie materiału lekcyjnego
6. Środki dydaktyczne: tablica, karty ćwiczeń, książka, ilustracje przedstawiające surowce do produkcji kruszonki, schemat procesu technologicznego produkcji kruszonki, rzutnik
7. Bibliografia:
✓ Dojutrek C., Pietrzyk A.: CIASTKARSTWO. Technologia dla szkół zasadniczych. Warszawa 2000, WSiP.
8. Przebieg lekcji:
| | | | |
|Etap lekcji |Struktura lekcji |Uwagi |Czas trwania |
| | |metodyczne | |
| | | | |
|I. WSTĘPNY |Przywitanie klasy. |Metoda: | |
| |Sprawdzenie obecności. |pogadanka |10 ’ |
| |Przypomnienie tematyki poprzednich zajęć. | | |
| |Wprowadzenie do tematu lekcji. | | |
| |Podanie tematu lekcji | | |
| |„Produkcja kruszonki” | | |
| | | | |
|II. GŁÓWNY |Omówienie surowców wykorzystywanych do produkcji kruszonki |Metoda: | |
| |Przedstawienie metod produkcji kruszonki |elementy wykładu |25 ’ |
| |Praca w grupach |pogadanka | |
| |* gr. 1 – „Dokonaj charakterystyki metody „na zimno” produkcji kruszonki” |praca z tekstem | |
| |* gr. 2 – „Dokonaj charakterystyki metody poprzez zaparzanie produkcji |ćwiczeniowa | |
| |kruszonki” | | |
| | | | |
| |Omówienie schematu technologicznego produkcji kruszonki | | |
| |Przedstawienie zastosowania kruszonki | | |
| |Omówienie warunków przechowywania kruszonki | | |
| |Przeprowadzenie kalkulacji cenowej kruszonki | | |
| | | | |
|III. KOŃCOWY |poPodsumowanie treści lekcji. |Metoda: | |
| |Wprowadzenie do tematyki kolejnej lekcji. |pytania i odpowiedzi |10 ’ |
| |Pożegnanie klasy. |wykład konwersatoryjny | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
Treści szczegółowe lekcji, notatka, oraz zadania do wykonania
Temat: Produkcja kruszonki
1. Surowce do produkcji kruszonki:
a) mąka
b) tłuszcz
c) cukier
Proporcje wagowe składników
mąka : tłuszcz : cukier
2 : 1 : 1
2. Metody produkcji:
a) „na zimno”
b) poprzez zaparzanie
3. Metoda „na zimno” polega na tym, iż tłuszcz wyrabia się z cukrem, a następnie miesza się z mąką. Otrzymane ciasto ochładza się do temp. ok. 6ºC, a następnie przeciera przez sito, przesypując mąką.
4. Metoda poprzez zaparzanie polega na tym, iż gorącym tłuszczem zaparzamy mieszaninę mąki i cukru. Masę po dokładnym wyrobieniu ochładza się i przeciera przez sito, przesypując mąką.
5. Schemat technologiczny produkcji kruszonki
6. Zastosowanie kruszonki
Kruszonka służy do wykończenia wyrobów z ciasta:
a) kruchego
b) drożdżowego
c) francuskiego
d) półfrancuskiego.
7. Przechowywanie kruszonki
Kruszonkę można przechowywać w temp. ok. 6 ºC przez okres do 5 dni.
8. Ćwiczenie
Oblicz na podstawie podanej receptury i ceny jednostkowej koszt zużytych surowców potrzebnych do sporządzenia 1 kg kruszonki.
|Surowiec |Gramatura | | |
| | |Cena 1kg surowca |Cena ...