Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego w klasie V
Dział – piłka ręczna
Prowadząca: Teresa P.
Klasa: V
Data 28.10.2009r
Zadanie główne-Temat lekcji: Nauka rzutu piłki w wyskoku.
Zadania szczegółowe - cele lekcji:
Sprawność motoryczna:
Uczeń: -wzmacnia mięśnie ramion i obręczy barkowej przez uginanie i prostowanie ramion w różnych pozycjach wyjściowych
(podpory, półzwisy, zwisy),
-wzmacnia mięśnie nóg poprzez ćwiczenia w półprzysiadach, przysiadach, wypadach i unikach,
-wykonuje i doskonali wyrzut piłki w wyskoku dowolną ręką do współćwiczącego,
-kształtuje swoją zwinność i koordynację wzrokowo-ruchową.
Umiejętności
Uczeń: -potrafi zorganizować zabawę „Piłka ręczna rzucana” z jedną piłką,
-wykona rzut piłki w wyskoku w parach i do bramki,
-prowadzi ćwiczenia kształtujące i rozgrzewające z dowolnym przyborem wg własnych pomysłów,
-rozwinie swoją szybkość, skoczność i zwinność,
-potrafi przyjąć prawidłową postawę w celu wykonania prawidłowego rzutu.
Wiadomości:
Uczeń wie: -zna zasady i przepisy gry w piłkę ręczną dotyczące boiska, piłki, bramki, ilości zawodników,
-co to znaczy rzut w wyskoku,
-pamięta o pracy rąk i nóg podczas wykonywania rzutu do kolegi i do bramki,
-jakie są sposoby udzielania pierwszej pomocy np. przy skręceniach,
-prawidłowo rozumie pojęcia: orientacja, refleks, czucie, wyczucie,
- że prawidłowa rozgrzewka jest ważnym elementem lekcji,
-pamięta o kulturalnej zabawie i kulturalnym kibicowaniu.
Usamodzielnianie ucznia:
Uczeń: -cieszy się z prowadzenia i wykonywania ćwiczeń rozgrzewających,
-angażuje się w ćwiczenia,
-dba o sprzęt sportowy, szanuje przybory oraz przyrządy do ćwiczeń,
-respektuje reguły gry w minipiłce ręcznej,
-współdziała ze współćwiczącym w celu dokładnego wykonania zadania,
- rzetelnie i sprawiedliwie ocenia zdobyte punkty, zwraca uwagę na błędy będące przyczyną straty punktów w grze,
-aktywnie uczestniczy we współzawodnictwie i w rozwijaniu swojej sprawności zgodnie z zasadami fair play,
-dba o bezpieczeństwo własne i współćwiczących,
-przeżywa radość i satysfakcję ze stopnia opanowania umiejętności ruchowych,
- korzysta ze wskazówek nauczyciela.
Metody pracy:
-realizacji zadań ruchowych i zadaniowa ścisła
-zabawowa i bezpośredniej celowości ruchu
-przekazywania i utrwalania wiedzy
Ilość ćwiczących – 16
Miejsce ćwiczeń- sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy
-bramka w sali postawiona z materaców, piłki ręczne – min. 8 sztuk.
Czas trwania ćwiczeń – 45 minut
Tok lekcji : (techniczny opis zadania głównego lekcji)
|Część lekcji |Czynności ucznia docelowe |Czynności ucznia - zadania |Czynności nauczyciela |Metody |
|Część wstępna |Czynności organizacyjno-porządkowe |Uczeń słucha informacji nauczyciela. |N-l sprawdza gotowość uczniów do zajęć. |Pogadanka |
|3min. |(zbiórka, raport) |Uczeń przygotowuje się do świadomego udziału w lekcji, utrwala zasady dotyczące gry w piłkę |Podaje zadania na lekcję. | |
| | |ręczną (wymiary boiska, bramki, ilość graczy itp.). | | |
|Część główna |Pobudzi i przygotuje organizm do |W truchcie po przekątnej sali: -krążenia |Ograniczone ...