Dodaj publikację
Autor
Teresa Puchacz
Data publikacji
2011-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Gimnastyka i ćwiczenia muzyczno-ruchowe w kl. VI.
 Pobierz (doc, 54,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji wychowania fizycznego w klasie VI

Dział – gimnastyka i ćwiczenia muzyczno-ruchowe
Prowadząca: Teresa P.
Zadanie główne-Temat lekcji: Nauka elementów przewrotu w tył o nogach prostych.
Zadania szczegółowe - cele lekcji:
Sprawność motoryczna:
Uczeń:
-opanowuje umiejętność przewrotu w tył
-wzmacnia mięśnie utrzymujące prawidłową postawę ciała podczas przewrotu,
-wzmacnia mięśnie grzbietu, nóg i obręczy barkowej
-rozwija koordynację ruchową.

Umiejętności
Uczeń:
-opanuje umiejętność przewrotu w tył z postawy stojącej przez siad o nogach prostych do różnych pozycji, np. do pozycji rozkrocznej w podporze, lub do podporu o nogach prostych złączonych, lub do przysiadu,
-wykona prawidłowo pozycję skulną,
-prowadzi ćwiczenia kształtujące i rozgrzewające z dowolnym przyborem wg własnych pomysłów,
-prawidłowo układa ręce podczas przewrotu w tył,
-rozwinie swoją szybkość i zwinność,

Wiadomości:
Uczeń wie:
-jak prawidłowo ułożyć ręce podczas przewrotu,
-poznaje podstawowe zasady bezpieczeństwa na lekcjach z gimnastyki.
-jaki wpływ mają ćwiczenia gimnastyczne na estetykę ruchu.

Usamodzielnianie ucznia:
Uczeń:
-cieszy się z prowadzenia i wykonywania ćwiczeń rozgrzewających,
-rozumie celowość kształtowania estetyki ruchu,
-umie ocenić kolegów i samoocenić wykonany przewrót w tył.

Metody pracy:
-realizacji zadań ruchowych
-przekazywania wiedzy
-ćwiczenia techniki w formie ścisłej

Ilość ćwiczących – 16
Miejsce ćwiczeń- sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy
- materace gimnastyczne i woreczki
Czas trwania ćwiczeń – 45 minut

Tok lekcji:
|Część lekcji |Czynności ucznia docelowe |Czynności ucznia - zadania |Czynności nauczyciela |Metody |
|Część wstępna |Czynności organizacyjno-porządkowe (zbiórka, |Uczeń słucha informacji nauczyciela |N-l sprawdza gotowość uczniów do zajęć. |Pogadanka |
|3min. |raport, wyznaczenia prowadzącego rozgrzewkę) |Uczeń przygotowuje się do świadomego udziału w lekcji. |Podaje zadania na lekcję. | |
|Część główna |Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku. |Uczniowie wykonują ćwiczenia kształtujące i rozgrzewające wg inwencji ucznia |Zwraca uwagę na dobór ćwiczeń |ćwiczeniowa |
|A-12min. | |prowadzącego, pamiętając o przygotowaniu organizmu do głównego zadania lekcji. |rozgrzewających kark, ramiona, ręce, | |
| | | |biodra, nadgarstki i kolana. | |
|Część główna |Doskonalenie elementów przewrotu w tył o |1. Z postawy szybkie przejście do siadu z amortyzacją rękami, przyjęcie pozycji |N-l zwraca uwagę uczniów na prawidłowe | |
|B-25min. |nogach prostych do różnych pozycji |skulnej i przeniesienie rąk za głowę. Z chwilą oparcia się plecami o podłoże, należy |skulenie, przyłożenie brody do klatki | |
| | |przenieść ugięte ręce w górę w tył i położyć dłonie na podłożu za głową, nieznacznie |piersiowej i przetoczenie na plecy (głowa | |
| | |wyprostować nogi w stawach kolanowych i oprzeć stopy o podłoże. W tej pozycji |nie może dotykać materaca). | |
| | |przetoczyć się w tył, mocniej przyciągnąć nogi do siebie i podnieść biodra w górę. Po| | |
| | |przejściu ciężaru ciała poza punkt podparcia się dłońmi, wyprostować ręce i ...