Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Giernalczyk
Data publikacji
2011-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
191

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji otwartej dotyczącej lektury "Opowieść wigilijna". Zajęcia wykorzystujące technikę komputerową. Opracowanie: Agnieszka Giernalczyk.
 Pobierz (doc, 46,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO PRZEPROWADZONEJ W KL. V C

(2 jednostki lekcyjne)

Temat: Czego nauczyła nas „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa?
Lekcja powtórzeniowa z wykorzystaniem komputera.

Cel główny:

- uczeń zna treść lektury i posługuje się programem komputerowym związanym z jej treścią

Cele operacyjne:

- poznaje język programu komputerowego
- rozumie znaczenie słów: geneza, fantastyka, gawęda, antonim, altruizm, personifikacja
- zna cechy opowiadania i narratora wszechwiedzącego
- odróżnia fikcję i fantazję
- poprawnie dopasowuje środki stylistyczne do odpowiednich fragmentów

Metody:

- podająca
- aktywizująca
- ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:

- uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach (skład zespołów został ustalony na lekcji poprzedniej)

Tok lekcji:

I. Sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji.

II. Otworzenie przez uczniów programu i krótkie poinformowanie uczniów o zasadach jego działania.

III. Praca z częścią 3.1 – geneza utworu.

ZAKŁADKA 1

1. Wyznaczony uczeń odczytuje krótką informację o Karolu Dickensie.
2. Uczniowie własnymi słowami tłumaczą rozumienie słowa „geneza”.
3. Odsłuchanie wiadomości o genezie powstania „Opowieści wigilijnej”.

ZAKŁADKA 2

Uczniowie rozwiązują rebus w celu odczytania pełnego tytułu utworu Dickensa.

IV. Praca z częścią 3.2 – streszczenie utworu.

Przydzielenie uczniom ról i wspólne odczytanie komiksowej wersji „Opowieści wigilijnej”. Postaci występujący w komiksie:
- narrator,
- Scrooge,
- Fred,
- Bob Cratchit,
- duch Marleya,
- Duch Wigilijnej Przeszłości,
- Duch Tegorocznej Wigilii,
- Fezzwig,
- była narzeczona Bella,
- mąż Belli
- 3 kupców

V. Praca z częścią 3.3 – cechy gatunkowe utworu.

STRONA 1
ZAKŁADKA 1

1. Głośne odczytanie przez uczniów informacji wyjaśniających znaczenie pojęć –„opowiadanie” i „kolęda”.
2. Odsłuchanie informacji na temat cech gatunkowych opowiadania.

ZAKŁADKA 1

Uczniowie wykonują ćwiczenie utrwalające rozróżnianie cech charakterystycznych dla opowiadania i kolędy.

STRONA 2

1. Głośne odczytanie informacji przez ucznia na temat miejsca i czasu akcji.
2. Wyjaśnienie pojęcia „fantastyka”.
3. Wykonanie zadania polegającego na odpowiednim przypisaniu czasu rozgrywania się akcji do zobrazowanej sceny utworu.

STRONA 3

1. Odczytanie znaczenia pojęcia „gawęda”.
2. Odsłuchanie informacji na temat narratora wszechwiedzącego.
3. Wykonanie zadania utrwalającego wiadomości o środkach stylistycznych – przenośni, porównaniu i wyliczeniu.

VI. Praca z częścią 3.4 – realizm i fantastyka.

STRONA 1
ZAKŁADKA 1

1. Uczniowie poznają znaczenie pojęcia „realizm” i odczytują fragment dotyczący realizmu ukazanego w utworze Dickensa.
2. Odsłuchanie informacji na temat angielskich tradycji bożonarodzeniowych obowiązujących w XIX w.
ZAKŁADKA 2

Wykonanie zadania – wyszukiwanie i zaznaczenie na obrazkach różnic między tradycjami polskimi i angielskimi.

STRONA 2

1. Odsłuchanie informacji na temat elementów fantastycznych w utworze.

2. Zaznaczenie przedmiotów, na których pojawiła się twarz ducha Marleya.

STRONA 3
ZAKŁADKA 1

Wykonanie zadania – uzupełnianie tekstu dotyczącego postaci w utworze i ich zachowania ...