Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO PRZEPROWADZONEJ W KL. V C
(2 jednostki lekcyjne)
Temat: Czego nauczyła nas „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa?
Lekcja powtórzeniowa z wykorzystaniem komputera.
Cel główny:
- uczeń zna treść lektury i posługuje się programem komputerowym związanym z jej treścią
Cele operacyjne:
- poznaje język programu komputerowego
- rozumie znaczenie słów: geneza, fantastyka, gawęda, antonim, altruizm, personifikacja
- zna cechy opowiadania i narratora wszechwiedzącego
- odróżnia fikcję i fantazję
- poprawnie dopasowuje środki stylistyczne do odpowiednich fragmentów
Metody:
- podająca
- aktywizująca
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach (skład zespołów został ustalony na lekcji poprzedniej)
Tok lekcji:
I. Sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji.
II. Otworzenie przez uczniów programu i krótkie poinformowanie uczniów o zasadach jego działania.
III. Praca z częścią 3.1 – geneza utworu.
ZAKŁADKA 1
1. Wyznaczony uczeń odczytuje krótką informację o Karolu Dickensie.
2. Uczniowie własnymi słowami tłumaczą rozumienie słowa „geneza”.
3. Odsłuchanie wiadomości o genezie powstania „Opowieści wigilijnej”.
ZAKŁADKA 2
Uczniowie rozwiązują rebus w celu odczytania pełnego tytułu utworu Dickensa.
IV. Praca z częścią 3.2 – streszczenie utworu.
Przydzielenie uczniom ról i wspólne odczytanie komiksowej wersji „Opowieści wigilijnej”. Postaci występujący w komiksie:
- narrator,
- Scrooge,
- Fred,
- Bob Cratchit,
- duch Marleya,
- Duch Wigilijnej Przeszłości,
- Duch Tegorocznej Wigilii,
- Fezzwig,
- była narzeczona Bella,
- mąż Belli
- 3 kupców
V. Praca z częścią 3.3 – cechy gatunkowe utworu.
STRONA 1
ZAKŁADKA 1
1. Głośne odczytanie przez uczniów informacji wyjaśniających znaczenie pojęć –„opowiadanie” i „kolęda”.
2. Odsłuchanie informacji na temat cech gatunkowych opowiadania.
ZAKŁADKA 1
Uczniowie wykonują ćwiczenie utrwalające rozróżnianie cech charakterystycznych dla opowiadania i kolędy.
STRONA 2
1. Głośne odczytanie informacji przez ucznia na temat miejsca i czasu akcji.
2. Wyjaśnienie pojęcia „fantastyka”.
3. Wykonanie zadania polegającego na odpowiednim przypisaniu czasu rozgrywania się akcji do zobrazowanej sceny utworu.
STRONA 3
1. Odczytanie znaczenia pojęcia „gawęda”.
2. Odsłuchanie informacji na temat narratora wszechwiedzącego.
3. Wykonanie zadania utrwalającego wiadomości o środkach stylistycznych – przenośni, porównaniu i wyliczeniu.
VI. Praca z częścią 3.4 – realizm i fantastyka.
STRONA 1
ZAKŁADKA 1
1. Uczniowie poznają znaczenie pojęcia „realizm” i odczytują fragment dotyczący realizmu ukazanego w utworze Dickensa.
2. Odsłuchanie informacji na temat angielskich tradycji bożonarodzeniowych obowiązujących w XIX w.
ZAKŁADKA 2
Wykonanie zadania – wyszukiwanie i zaznaczenie na obrazkach różnic między tradycjami polskimi i angielskimi.
STRONA 2
1. Odsłuchanie informacji na temat elementów fantastycznych w utworze.
2. Zaznaczenie przedmiotów, na których pojawiła się twarz ducha Marleya.
STRONA 3
ZAKŁADKA 1
Wykonanie zadania – uzupełnianie tekstu dotyczącego postaci w utworze i ich zachowania ...