Dodaj publikację
Autor
Anna Popławska
Data publikacji
2011-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opis i analiza ucznia mającego problem z płaskostopiem.
 Pobierz (doc, 55,5 KB)

Podgląd treści


Opis i analiza ucznia mającego problem z płaskostopiem.

1. IDENTYFIKACJA PROBLEMU.
Gdy zetknęłam się pierwszy raz Radkiem był uczniem klasy I. Zwrócił moją uwagę już na początku roku szkolnego, kiedy rozpoczęłam w jego klasie prowadzenie zajęć gimnastyki korekcyjnej. Skierowany został na gimnastykę korekcyjną z powodu asymetrii łopatek i płaskostopia. Radek szybko się męczył i często uskarżał się na ból nóg. Zauważyłam, że w czasie chodzenia „człapał”, a jego stopy były skierowane lekko do zewnątrz. Stopa Radka była płaska i dotykała podłoża prawie całą swoją powierzchnią. Radek był spokojny i nieśmiały. Wstydził się zdejmować buty do ćwiczeń korekcyjnych, jakie wykonywaliśmy i miał trudności z wykonywaniem niektórych zadań ruchowych. Strach i trema przed ćwiczeniami blokowały jego możliwości i chęci próbowania nowych ćwiczeń, co w konsekwencji może prowadzić do utraty własnej wartości, zaburzeń samooceny i niepowodzeń szkolnych.

2. GENEZA I DYNAMIKA ZJAWISKA.
Poprosiłam o kontakt rodziców chłopca. Tata Radka w rozmowie poinformował mnie, że syn od dawna miał kłopoty z nóżkami. Do piątego roku życia chodził na palcach, prawie nie stawiając piety na podłożu. Często uskarżał się na ból i nie mógł długo chodzić. Tata sądził, że jest to związane z nieznaczną nadwagą syna. Miał nadzieję, że syn po prostu z tego wyrośnie dlatego nie uważał tego za problem. Nie przywiązywał też uwagi do kupowanego dla syna obuwia. Płaskostopie u Radka zauważyła lekarka w czasie bilansu 6-cio latka i skierowała na gimnastykę korekcyjną. Uświadomiłam tatę chłopca, że przyczyną tego rodzaju wady może być nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp, osłabienie mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga.

3. ZNACZENIE PROBLEMU.
Problemu nie można bagatelizować. Pogłębienie płaskostopia może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, w najgorszym wypadku uniemożliwiających stanie i poruszanie się.  Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek i kręgosłupa, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności utrudniających, niekiedy nawet uniemożliwiających stanie i chodzenie. Płaskostopie upośledza funkcję stopy czyniąc ją mniej wydolną.
Należy pamiętać, że od zdrowia i sprawności stóp w dużej mierze zależy nasza sprawność. Dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Od odpowiedniej pielęgnacji zaczynając, poprzez dobór wygodnego, przyjaznego dla stóp obuwia, po szybkie reagowanie, gdy tylko coś wzbudzi nasze zaniepokojenie. Gdy odcisk stopy na piasku wzbudzi nasze wątpliwości, najlepiej udać się po poradę do lekarza specjalisty. Tylko on będzie mógł dokładnie ocenić stopień zaawansowania zmian, doradzi odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, bądź inne ...